...

Codzienne życie studenta medycyny za granicą

Nie samą nauką człowiek żyje, prawda? Studencka rutyna to zarówno obowiązki, jak i przyjemności! Oczywiście, zdobywanie wiedzy i praktycznych umiejętności jest bardzo ważne, jeśli chcesz pełnić w przyszłości rolę lekarza, ale nauka to tylko część codziennego życia. Ten artykuł utwierdzi Cię w przekonaniu, że zagraniczne studia mają do zaoferowania o wiele więcej.

Studia medyczne na Słowacji – jak się uczyć?

Nauka to główny element studenckiej rutyny, a edukacja wyższa to również czas spędzony poza murami uczelni. Każdy uczeń powinien wypracować sobie własną metodę efektywnej nauki. Regularne sporządzanie notatek oraz ciągłe powtarzanie materiału znacznie ułatwia proces opanowania sporej ilości wiedzy. Przygotowanie się do egzaminów medycznych wymaga poświęcenia swojego wolnego czasu, zwłaszcza podczas sesji. Studenci słowackich uczelni mają również możliwość rozwijania swoich zainteresowań oraz poszerzania horyzontów aktywnie uczestnicząc w dodatkowych zajęciach oraz zapisując się do kół naukowych. Więcej informacji na temat grafiku zajęć znajdziesz tutaj: https://medycynaslowacja.pl/jak-wyglada-codzienne-zycie-studenta-medycyny-na-slowacji/.

Wynajem mieszkania lub pokoju akademickiego to pierwszy krok do samodzielności

Rozpoczęcie studiów medycznych na Słowacji wiąże się z opuszczeniem domu rodzinnego, a to pomaga osiągnąć całkowitą samodzielność wkraczającym w dorosłe życie studentom. To przygoda życia, która nauczy Cię dysponować czasem, odpowiednio zarządzać finansami oraz radzić sobie z codziennymi obowiązkami. Przeprowadzka do zagranicznego miasta i znalezienie w nim odpowiedniego mieszkania to spore wyzwanie, dlatego w tej kwestii możesz liczyć na wsparcie agencji Medycyna Słowacja. Uniwersytet Pavla Jozefa Šafárika w Koszycach oferuje uczniom możliwość wynajmu pokoi akademickich Medická lub Popradská w przystępnej cenie. Domy studenckie mieszczą się również w Martinie, gdzie zlokalizowany jest Wydział Lekarski Jesseniusa Uniwersytetu Komeńskiego.

Dorywcza praca na Słowacji

Absolwenci szkół średnich decydujący się na studia poza miejscem zamieszkania chętnie podejmują się pracy dorywczej. Kieszonkowe zwykle wystarcza jedynie na pokrycie podstawowych wydatków, a na przyjemności student musi zarobić sobie sam. Cenne doświadczenie zawodowe nie tylko pomaga zasilić studencką kieszeń, ale i nabyć wielu przydatnych umiejętności, nawiązać nowe znajomości, czy podszkolić język obcy. Znalezienie dodatkowego źródła dochodu na Słowacji wcale nie jest takie trudne! Ofert pracy możesz szukać w pobliskich firmach lub na portalach społecznościowych takich jak: LinkedIn, Indeed, czy grupy na Facebooku.

Czas wolny na zagranicznych studiach – rozrywka i atrakcje

Studenckie lata to najlepszych okres w życiu, którego nie sposób zapomnieć – zabawa, realizacja marzeń, zawieranie długoletnich przyjaźni, a także związków. W Koszycach, Martinie, czy Bratysławie czeka na Ciebie wiele atrakcji! Serca ulic właśnie tych miast biją najmocniej, dostarczając studentom rozrywki w postaci licznych klubów, barów, czy dyskotek. Warto zaznaczyć, że Słowacja to naprawdę piękny kraj, który poza imprezowaniem ma do zaoferowania przyjezdnym wspaniałe krajobrazy, niezwykłe zabytki i rodzinny klimat. Koszyce to idealna baza wypadowa do dużych miast, a przemieszczanie się komunikacją kolejową jest zupełnie darmowe.

Studenckie posiłki

Kiedy przywieziony z rodzinnych stron prowiant zostanie opróżniony, masz do wyboru dwie opcje – zacząć gotować domowe posiłki lub stołować się na mieście. Wiedz, że nie musisz wydawać fortuny, aby samodzielne przygotować śniadanie, obiad lub kolację. Produkty spożywcze na Słowacji są przystępne cenowo, a więcej o kosztach codziennego życia możesz przeczytać tutaj: https://medycynaslowacja.pl/planujesz-studiowac-medycyne-za-granica-sprawdz-ile-kosztuja-studia-medyczne-na-slowacji/. Lokalizacja uczelni, jak i akademików jest bardzo przyjazna, dlatego zamówienie gotowych dań lub wyjście do pobliskich restauracji nie stanowi trudności. Znaczna część studentów wybiera jednak stołówkę akademicką znajdującą się w pobliżu gmachu głównego uczelni. To tam serwują pyszne posiłki w korzystnych cenach.

Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda typowy dzień studenta medycyny za granicą?

Posłuchaj wypowiedzi Ilony, która opowiada o tym, jak z jej perspektywy wygląda codzienność na Słowacji: https://www.youtube.com/watch?v=6RaRDMeBWDQ&ab_channel=MedycynaSlowacja. Studentka piątego roku medycyny w Koszycach podkreśla, że nauki podczas sesji jest bardzo dużo, ale w trakcie roku akademickiego bez problemu znajduje czas na swoje przyjemności.