Uczenie medyczne – Studiowanie medycyny na Słowacji
Na Słowacji istnieją 3 ośrodki akademickie oferujące programy studiów studentom zza granicy. Najstarsza z nich to uniwersytet Komeńskiego. Placówka ta otworzyła swój fakultet medyczny na początku zeszłego wieku w Bratysławie. Pod koniec lat 60. powstała kolejny fakultet medyczny w Martinie bliżej granicy polskiej. Młodszym, nowocześniejszym i równie atrakcyjnym ośrodkiem są Koszyce, które na mapie znajdziemy na wschodzie Słowacji.
Czemu warto studiować medycynę na jednej ze słowackich uczelni?
Uniwersytety na Słowacji do najbardziej rozpoznawalnych na świecie może i nie należą, ale wszystkie cechuje wysoka jakość nauczania. W kategorii jakości nauczania uniwersytet Komeńskiego znajduje się nawet w top 200 uniwersytetach na świecie, czyli złotej lidze(wg round University ranking). Jedną z niewątpliwych zalet wszystkich uczelni jest nauczanie grupowe. Wszyscy studenci są podzielnie na małe koło 10 osobowe grupy, a do tego często też są zobligowani wykonywać prace zespołowe. Nauka i praca w takich warunkach przyzwyczaja już od samego początku do pracy w zespole, która będzie stała częścią pracy każdego lekarza.
Studia medyczne na Słowacji dają bardzo solidną podstawę wiedzy, ale to nie wszystko. Charakterystyczne dla słowackiego systemu kształcenia jest połączenie nowoczesnych technik nauczania ze starszym podejściem i wysokim wymaganiami. Duża część egzaminów jest ustna, a student który je zaliczy może być pewien, że przynajmniej dobrze zrozumiał wszystkie tematy. Jakość w nauczaniu można zauważyć już na pierwszych praktykach w innym kraju niż sama Słowacja. Moi niemieccy koledzy i koleżanki sami się sobie dziwili, gdy na ich pierwszym obchodzie byli w stanie odpowiedzieć na każde pytanie lekarza, a do tego wiedzieli więcej niż inni praktykanci, studiujący w Niemczech. Na tym przykładzie pokuszę się tu nawet o stwierdzenie, że pomimo studiowania w tak małym kraju zyskuje się przewagę w wiedzy. Do tego każdy kto skończy studia w programie posiada w ramach Unii Europejskiej dyplom upoważniający do podjęcia pracy we wszystkich krajach członkowskich. To znaczy, że kończąc studia w Koszycach i absolwując egzamin końcowy jest się równym studentowi, który skończył studia w Polsce, czy Francji.
Świeży wiatr na uniwersytetach na Słowacji z pożytkiem dla studentów
Ważnym i pozytywnym ruchem w edukacji medycznej u naszych południowych sąsiadów jest debata i działania, które mają na celu nowelizacji sposobu nauczania. Istnieje między uczelniana grupa wykładowców, którzy aktywnie zajmują się tematem „jak uczyć nowocześnie”. Wielu z nich wciąż dokształca się w tej dziedzinie na uniwersytetach zachodnich. Sam miałem wykładowcę-lekarkę, która uczęszcza na zajęcia i spotkania z jedną z prowadzących profesorów z dziedziny fizjologii na świecie, Panią prof. Dee Silverthorn. Muszę powiedzieć, że jej świadome podejście do nauczenia zrewolucjonizowało moje i innych podjęcie do studiów. Dzięki jej pomocy nauka zaczęły sprawiać mi i moim koleżanką i kolegą naprawę wiele przyjemność. Sama debata i zmiany jakie postępują już od kilku lat pokazują, że studia na Słowacji są naprawdę konkrecyjne. Do znaczących zmian należy między innymi zwiększenie ilości opisów i zadań klinicznych w przedmiotach praktycznych, tj. mikrobiologia, czy immunologia.
O czym warto pomyśleć na samym początku
Sądzę, że wczesna wiedza co należy zrobić w przyszłości może być uspokajająca, dlatego mam mały i krótki przepis dla każdego kto zadaje sobie pytanie „Dobrze, dostałem się, tylko co teraz?” .Jak tylko dowiemy się, że się dostaliśmy i zdecydowaliśmy się na przyjęcie miejsca na jednym ze słowackich uniwersytetów należy zacząć od paru spraw. Z własnego doświadczenia polecam na wczesne zajęcie się tematem wynajmu mieszkania. Im wcześniej się tym zajmiemy, tym lepsze lokum możemy dostać i nie trzeba będzie się tym nie potrzebnie denerwować presją czasu. Jeśli ma się kogoś znajomego już na studiach, czy innego „nowicjusza” to polecam spróbować czegoś na spółkę. Dzięki dzieleniu się mieszkaniem można zdecydowanie zminimalizować wydatki. Warto przekonać się wcześniej, czy dogadujemy się z tą drugą osobą. Poszukiwania można rozpocząć na stronach maklerów mieszkań lub na powszechnej stronie byty.sk. Ostatnią sam polecam. Przed samym początkiem studiów będziemy musieli się zameldować w urzędzie. Opłaca się załatwić to przed rozpoczęciem prawdziwego roku akademickiego i nauki. Najlepiej to zrobić jak tylko się skompletuje wszystkie dokumenty. Sam zrobiłem to z małym opóźnieniem i ledwo znalazłem czas na tą formalność. Inną radą jest by rozejrzeć się wcześniej za podręcznikami. Z większości przedmiotów istnieją bardzo jasne wytyczne na stronach departamentów lub na stronie biblioteki naszego uniwersytetu.
Autor: Jakub Gwiazdecki, Wydział Lekarski w Bratysławie