...

Czy warto studiować stomatologię na Slowacji?

Zapytaliśmy studentów uczelni medycznych na Słowacji, dlaczego zdecydowali się oni studiować stomatologię. Oto 7 TOP powodów. Polecamy również obejrzeć nasze video ze studentami, które stale publikujemy na naszym kanale Youtube. Dzięki nim otrzymasz z pierwszej ręki prawdziwe informacje, które mogą pomóc Ci podjąć decyzję co do konkretnej uczelni lekarskiej.

studia_stomatologiczne_slowacja1. Praca, którą możesz wykonywać bez względu na geograficzne granice.

W odróżnieniu od prawa, politologii, albo historii, które w poszczególnych krajach znacznie się różni, leczenie zębów, higiena stomatologiczna praca w laboratorium stomatologicznym nie różni. Zęby ludzie wszędzie mają takie same, a stomatologów brakuje prawie każdym europejskim kraju, także w Polsce. Dyplom ze słowackich uniwersytetów jest dzięki Bolońskiemu procesowi automatycznie uznawany w całej Unii Europejskiej (w odróżnieniu np. od dyplomu z Ukrainy, ulubionej destynacji młodych Polaków), dlatego po spełnieniu wymogów danego kraju możesz zacząć wykonywać swój zawód.
2. Status
Brzmi to może staromodnie, ale praca lekarza w dowolnej specjalności medycznej przynosi ze sobą społeczny status oraz uznanie wokół. Zdobycie tytułu lekarza dentysty, podobnie jak w przypadku lekarza medycyny ogólnej, poprzedzone jest długim i ciężkim studiowaniem. Lekarz stomatolog jest szanowany przez innych, ponieważ wiedzą oni, jak szybko i efektywnie może on pomóc w ich problemach.
3. Zarobki
Bez względu na miejsce, gdzie będziesz pracował, praca stomatologa będzie nadprzeciętnie wynagrodzona. Ponieważ studia stomatologiczne związane są z kosztami na czesne jak i kosztami na życie, dobra wiadomość jest taka, że pożyczone na studia pieniądze można spłacić po skończeniu uniwersytetu ze swoich zarobków. Na przykład na Słowacji przeciętne zarobki dentysty wynoszą około 1260€ (przeciętna płaca w gospodarce to 900€) w UK jest to 4144 funtów. W Niemczech, które przecież graniczą z Polską, na starcie lekarz czy dentysta zarobi 4000€.

Gdzie można studiować stomatologię na Słowacji? W Koszycach i Bratysławie

4. Możliwość praktycznego doświadczenia podczas studiów.
Na Słowacji zagraniczni studenci pracują w mniejszych grupach, w ramach których wykonują zabiegi najpierw na modelach zębów, potem również u prawdziwych pacjentów. Zanim zaczną praktykować, mają wystarczającą ilość odpowiednich doświadczeń, dzięki którym mogą pod nadzorem wykonywać swój zawód.
5. Niezależność
Jako lekarz dentysta nie musisz być zatrudniony w wielkiej firmie – przeciwnie, możesz stać się panem swojego życia, i pracować we własnym gabinecie. To oczywiście niesie za sobą inwestycje, jednak przy ilości pacjentów, którzy dzisiaj szukają dobrego dentysty inwestycja ta szybko się zwraca. Obecnie taka forma pracy jest bardzo elastyczna, możesz sam zdecydować, kiedy będziesz pracował.
6. Wiele możliwość zrealizowania się

Jest prawdą, że po skończeniu studiów stomatologii, swoje kroki skierujesz na praktykę, zawsze masz do wyboru wiele innych możliwości – na przykład możliwości w dziedzinie naukowej, akademickiej lub klinicznej.
7. Członek społeczności
Mimo, że dentysta jest często przedstawiany jako pracujący solo, w rzeczywistości jest członkiem swojej miejscowej społeczności. Nie tylko dlatego, że z problemami do niego przychodzi wielu ludzi wokół, ale również musi się on nieustannie dokształcać. W ten sposób stajesz się członkiem o prominentnej społeczności lekarzy, których będziesz spotykać na konferencjach, workshopach albo szkoleniach.