...

Dlaczego lepiej jest studiować na Słowacji niż na Ukrainie

Kończąc szkołę średnią, większość uczniów myśli o kontynuacji nauki na uniwersytecie. Niektórzy decydują się na
studiowanie medycyny lub stomatologii. Nie wszyscy studenci wybierają jednak polskie uczelnie, dość dużą popularnością cieszą się uniwersytety z państw ościennych. Jednym z takich kierunków jest Ukraina. Czy jednak warto jest studiować w tym państwie?

Dla osób mieszkających na wschodzie Polski Ukraina wydaje się wyborem idealnym: miasto uniwersyteckie Lwów znajduje się dość blisko, z kolei czesne jest stosunkowo niskie. Do nauki zachęca również język, który jest znacząco podobny do polskiego. Czemu jednak po roku lub po dwóch latach nauki na Ukrainie studenci chcą
przenieść się na studia do innego kraju, w tym Słowacji? Odpowiedzi na to pytanie jest kilka.

Jednym z powodów jest coraz trudniejsze przejście graniczne. Powracający do Polski studenci często muszą stać w gigantycznych kolejkach, które nie posuwają się zbyt szybko. Czekanie może przedłużyć się do kilku godzin. W rezultacie studenci częściej wybierają Słowację. Do wielu polskich miast dojazd ze Słowacji jest znacznie ułatwiony, a co najważniejsze, nikt nie karze czekać na granicy.

Drugim problemem dla studenta może być proces nostryfikacji. Dyplomy uzyskane na Ukrainie po powrocie do Polski muszą być koniecznie znostryfikowane. Proces może okazać się dość pracochłonny, a czas oczekiwania dość długi. Osoby ubiegające się o nostryfikację dyplomu często też muszą podejść do egzaminu sprawdzającego wiedzę. Niestety Ukraina w odróżnieniu od Słowacji nie należy do Unii Europejskiej i wymaga takiego procesu. Możesz jednak oszczędzić sobie zachodu, a także dodatkowych wydatków wybierając Koszyce, Martin lub Bratysławę.

Nie jest tajemnicą, że poziom życia na Ukrainie wciąż może szokować Polaków. Pod uwagę warto wziąć jakość jedzenia, komunikacji miejskiej oraz akademików, które na Słowacji są bardzo wysokie. Słowacja w porównaniu do Polski wypada bardzo podobnie, a lokalne specjały z pewnością Ci zasmakują. Studenci bardzo chwalą sobie pobyt na Słowacji, co potwierdzają wywiady, które zostały z nimi przeprowadzone. Możesz je znaleźć na naszej stronie.

O samym poziomie nauczania krążą różne opinie, jak można siędomyślić, co student to opinia. Możemy jednak zapewnić, że na uczelniach słowackich poziom jest bardzo wysoki, uczniowie korzystają z materiałów dostępnych na studiach lekarskich w Ameryce. Po przyjeździe do Polski nie ma potrzeby nadrabiania materiału. Swojego wyjazdu na Słowację z pewnością nie będziesz żałował, możliwe, że jak wielu studentów, będziesz chciał tam
zostać na stałe.

Na Słowacji profesorowie, a także władze uczelni zachowują się bardzo profesjonalnie. Kiedy stoisz przed wyborem uczelni medycznej, weź pod uwagę Słowację. Jeśli jesteś już zdecydowany, chętnie pomożemy Ci z procesem rejestracyjnym oraz w przygotowaniu do egzaminu, zapewnimy Ci również opiekę już na miejscu.