Dlaczego powinieneś wybrać medycynę w Bratysławie?

Wielu młodych ludzi marzy o przyszłości związanej z medycyną. Nie bez powodu zawód lekarza cieszy się wielkim szacunkiem, sympatią i ufnością ludzi. Jest to zawód zdecydowanie wymagający, trzeba się bardzo poświęcić i zaangażować, aby to marzenie spełnić, a warto. Faktem jest, że praca lekarza do nudnych nie należy, do tego dodajmy wysokie zarobki, możliwość rozwoju w przeróżnych kierunkach oraz uczucie, że pomagając ludziom zmieniamy świat na lepsze sprawia, że wiele osób nawet nie myśli o wyborze innego kierunku niż medycyna. Niestety wymogi rekrutacyjne na uczelniach zniechęcają wielu młodych ludzi do podjęcia tego kierunku. Na szczęście Wydział Lekarski Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie wyciąga pomocną dłoń dla przyszłych studentów, którzy nie dostali się na studia medyczne w Polsce.

DLACZEGO POWINIENEŚ WYBRAĆ MEDYCYNĘ W BRATYSŁAWIE?

Maturzyści, którzy nie dostali się na kierunek medyczny w Polsce będą szczególnie zainteresowani ofertą Uniwersytetu Komeńskiego i to z prostego powodu – wyniki na świadectwie ukończenia szkoły średniej i matury nie są brane pod uwagę. Jedynym kryterium przyjęcia jest pomyślne zakończenie procedury rekrutacyjnej, która składa się z testu pisemnego z chemii i biologii. Dodatkowo za opłatą 140zł można zakupić bazę składającą się z pytań, które pojawią się egzaminie wstępnym. Dzięki tym dwóm książką (jedna z biologii, jedna z chemii) można zacząć przygotowania do egzaminu i zwiększyć swoje szanse, a warto zrobić to wcześnie, ponieważ materiału do przyswojenia jest dość sporo.

CO ODRÓŻNIA MEDYCYNĘ NA SŁOWACJI OD TEJ W POLSCE?

Studiowanie medycyny w Polsce, jak i na Słowacji zajmuje 6 lat (12 semestrów), choć uzyskanie prawa do wykonywania zawodu jest o wiele mniej skomplikowane u naszych sąsiadów z południa niż u nas w kraju. Na Słowacji zaraz po studiach podchodzi się do egzaminu dyplomowego i otrzymuje prawo do wykonywania zawodu lekarza medycyny, natomiast w Polsce do Lekarskiego Egzaminu Państwowego można dopiero podejść po ukończeniu 13-miesięcznego stażu podyplomowego. Absolwent Wydziału Lekarskiego w Bratysławie otrzymuje tytuł MUDr. Będący odpowiednikiem polskiego lekarza. Po samych studiach można podjąć pracę jako lekarz ogólny, dlatego warto poszerzyć swoje kwalifikacje o nowe specjalizacje. W Polsce dokształcenie trwa 5-6 lat w zależności od specjalizacji, a na Słowacji jest to 3-5 lat. Wybierając studia medyczne na Słowacji możesz zaoszczędzić nawet 4 lata swojego życia. Kolejną różnicą jest podejście do nauki praktycznej. W Polsce pierwsze 2-3 lata studenci przyswajają mnóstwo teorii, a dopiero w późniejszym etapie mogą zastosować zdobytą wiedzę w praktyce. Na Słowacji student ma kontakt z pacjentem już od pierwszego roku, dzięki czemu może szybciej oswoić się ze specyfiką pracy zawodowej.

WYBIERZ DROGĘ DO MIĘDZYNARODOWEJ KARIERY!

Nie od dziś wiadomo, że znajomość języków obcych to klucz do sukcesu. Medycyna w Bratysławie nauczana jest w języku angielskim, co daje wiele możliwości pracy za granicą bez zdawania egzaminów językowych. Sam dyplom umożliwia zatrudnienie na terenie całej Unii Europejskiej bez konieczności jego nostryfikacji, a nawet w wielu innych krajach. Dodatkowo sylabus obejmuje naukę języka słowackiego, co może być bardzo przydatne w przyszłości. Wydział co roku przyjmuje 180 osób, z czego większość to studenci z ponad 100 różnych krajów świata. Kontakty są jednym z najważniejszych nabytków potrzebnych do osiągnięcia sukcesu, dlatego możliwość ich codziennego nawiązywania w gronie ludzi o podobnych zainteresowaniach może być fundamentem przyszłego sukcesu.

CO ZAOSZCZĘDZISZ WYBIERAJĄC BRATYSŁAWĘ?

Jednymi z najważniejszych czynników, które determinują jakie studia wybierają studenci są wysokość czesnego oraz koszty utrzymania. Zdobywanie wiedzy jest uniwersalną inwestycją jaką młody człowiek może wybrać, inwestycją, która będzie procentować przez całe życie. Na Słowacji jest to zrozumiałe, dlatego oferta Wydziału Lekarskiego w Bratysławie jest bardzo konkurencyjna. Dla porównania średni koszt czesnego za jeden rok akademicki na kierunku medycyna w Polsce to 45 tysięcy złotych, natomiast w Bratysławie wynosi on 9,500€ rocznie (co daje około 40 tysięcy złotych). Studenci z Kraju na Wisłą na pewno zaoszczędzą sporo czasu na przystosowanie się do życia i nauki w nowym środowisku, z prostego powodu – Słowacja jest krajem pod wieloma względami bardzo podobnym do Polski. Kultura i język naszych sąsiadów z południa przypominają nasze rodzime, a do tego stosunkowo nieduża odległość oraz podobne koszty utrzymania sprawiają, że studenci z Polski czują się jak w domu