Jakie opłaty są związane z rejestracją?
Jedyne opłaty, które musisz ponieść związane są z postępowaniem rekrutacyjnym i tłumaczeniem świadectwa ukończenia szkoły średniej na język słowacki. Usługi, które my oferujemy są bezpłatne.

 

Czy podczas rejestracji wymagane jest przedłożenie potwierdzonego urzędowo świadectwa ukończeniu szkoły średniej?
Nie. Jeśli nie posiadasz jeszcze świadectwa, możesz dokument ten przedłożyć dopiero po zdaniu egzaminu, przy zapisie na studia.

 

Jak ważne są moje oceny z matury?
Jedynym kryterium przyjęcia jest pomyślne zakończenie procedury rekrutacyjnej. Wyniki ze szkoły średniej czy oceny z matury nie są brane pod uwagę.

 

Czy można przenieść się na któryś z wydziałów lekarskich do wyższego rocznika?
Tak, istnieje możliwość przeniesienia do wyższych roczników w Koszycach i w Bratysławie. W takim przypadku należy dołączyć listę ocen z poprzedniej uczelni wraz z oficjalnie potwierdzonymi sylabusami, przetłumaczonymi na język słowacki oraz wniosek o przeniesienie. Następnie student dostanie informację o tym, na który rocznik może się przenieść, a także, które przedmioty zostaną mu uznane i zaliczone. Należy zwrócić uwagę na przedmioty wprowadzające, które student będzie musiał jeszcze ukończyć.

 

Jakie są średnie koszty utrzymania na miesiąc?
Koszty utrzymania różnią się w zależności od miasta i stylu życia. W Bratysławie trzeba liczyć się z budżetem co najmniej 500€. Natomiast studenckie życie przyszłego lekarza w Koszycach lub Martinie zaczyna się od 350€ na miesiąc.

 

Jakie programy lekarskie mogę studiować na Słowacji i gdzie?
Program medycyny ogólnej możesz studiować na Wydziale Lekarskim UPJŠ w Koszycach, Wydziale Jesseniusa w Martinie oraz na Wydziale Lekarskim UK w Bratysławie. Program stomatologii możesz studiować na Wydziale Lekarskim w Koszycach i w Bratysławie.

 

Jaki dyplom uzyskam i czy mogę z nim pracować na terenie Unii Europejskiej?
Po pozytywnym zaliczeniu wszystkich egzaminów oraz obronie pracy dyplomowej uzyskasz dyplom MUDr. z medycyny ogólnej, odpowiednio MDDR. ze stomatologii. Dzięki Procesowi Bolońskiemu Twój dyplom jest uznawany w całej Unii Europejskiej.

 

Jakie są warunki przyjęcia?
Aby zostać przyjętym na studia, należy doręczyć na wydział wymagane dokumenty, uiścić opłatę rekrutacyjną i pomyślnie zaliczyć egzamin wstępny. Przyjęcie na studia nie jest zależne od wyników ze szkoły średniej. Proces rekrutacji różni się na każdym wydziale czy uniwersytecie.

 

W jakim języku prowadzone są zajęcia?
Na Słowacji możesz studiować za darmo w języku słowackim (musisz wykazać znajomość na poziomie C1) lub odpłatnie w języku angielskim. Podczas studiów odwiedzasz szpitale i uczysz się na konkretnych przypadkach z praktyki – wówczas przydaje się umiejętność rozmawiania po słowacku.

 

Czy można przenieść się na któryś z wydziałów lekarskich?
Tak, jest taka możliwość. Przeniesienia są możliwe na Wydział Lekarski w Koszycach oraz w Bratysławie. W przypadku, gdy chcesz się przenieść, wymagany jest oficjalny wniosek o przeniesienie, przedłożenie oryginału sylabusa przedmiotów, w których się uczestniczyło, jak również uzyskane wyniki. Następnie komisja zdecyduje, czy przeniesienie jest możliwe, ewentualnie do którego rocznika możesz zostać przeniesiony. Przeniesienia są możliwe tylko we wrześniu na semestr zimowy.

 

Dlaczego świadczycie usługi za darmo? Jak mogę je uzyskać?
Jest to częste pytanie, które zadają nam zainteresowani studiami. Agencje, takie jak nasza, są opłacane bezpośrednio przez wydziały lekarskie. Od agencji jednak oczekują, że osobie zainteresowanej studiami pomogą w procesie rejestracji, zgłoszenia na postępowanie rekrutacyjne i wyjaśnią wszystko, co kandydat potrzebuje. Z drugiej strony nie jest wyjątkiem, że agencje biorą pieniądze również od studenta. Nie jest to jednak praktyką u nas, ponieważ wiemy, ile pieniędzy i kosztów student będzie musiał ponieść podczas samych studiów.
Ponieważ chcemy być jak najbliżej naszych klientów i oferować im jak najlepsze usługi, możecie dostać od nas następujące bezpłatne usługi:
1. bezpłatny e-book
2. bezpłatna pomoc bez względu na wybraną uczelnię
3. bezpłatne tutoriale na wybrane pytania z postępowania rekrutacyjnego

Jeżeli jesteś zainteresowany naszą bezpłatną pomocą, napisz do nas e-maila, a my skontaktujemy się z Tobą.

 

Czy co roku pytania na egzaminach wstępnych są takie same?
Wszystko zależy od tego, gdzie się zgłosisz. Wydział Lekarski w Koszycach ma cały czas ten sam zestaw pytań, którego wystarczy się nauczyć. Przez ostatnie lata wystarczyło uzyskać co najmniej 70% punktów, aby zostać przyjętym na studia.
Jeżeli zgłaszasz się na Wydział Lekarski do Bratysławy, należy korzystać z ostatniego wydania bazy pytań.

Na postępowaniu rekrutacyjnym do Koszyc i Bratysławy będą się pojawiały wyłącznie pytania z bazy danych. Są to testy wielokrotnego wyboru. W tym przypadku chętnie polecimy Ci nasz e-book, w którym szczegółowo opisaliśmy sposoby, jak się odpowiednio przygotować do tego rodzaju pytań – ze strony praktycznej, jak też psychologicznej. E-book jest całkowicie darmowy.

Jeżeli zgłosisz się do Martina, pytania na egzaminach wstępnych co roku się różnią – chodzi jednak w zasadzie o poziom wiedzy ze szkoły średniej, a zestawy zagadnień są z góry znane. Jeżeli jesteś zainteresowany, nasi lektorzy oferują lekcje on-line, podczas których przygotują Cię do postępowania rekrutacyjnego.

 

Jak mogę uzyskać pytania z bazy danych do Koszyc i Bratysławy?
Pytania możemy Ci wysłać na zamówienie po wpłaceniu pieniędzy na rachunek bankowy. Przy wykonywaniu przelewu na nasz rachunek, w temacie podaj swoje imię oraz poinformuj nas, który zestaw pytań mamy Tobie przesłać (Koszyce / Bratysława)  – po zaksięgowaniu pieniędzy wyślemy Ci pytania. Również w tym przypadku nasze usługi są bezpłatne.

Nie zapomnij podać w e-mailu swojego adresu również kodu pocztowego. Pytania do Koszyc są w formacie PDF, do Bratysławy w formie książki.

 

Czy pytania dla programu studiów stomatologii i medycyny ogólnej są takie same?
Tak, bez względu na to, czy zgłaszasz się na stomatologię czy na medycynę ogólną, pytania z bazy będą identyczne.

 

Jakie są trzy powody, dlaczego studiować medycynę na Słowacji?

  • Dyplom uznawany międzynarodowo – Dyplom uzyskany na Słowacji jest dzięki Procesowi bolońskiemu uznawany w całej Unii Europejskiej.
  • Studia w międzynarodowym środowisku – Zagraniczni studenci pochodzą z ponad 100 krajów świata i dziś tworzą ponad połowę studentów na studiach medycznych.
  • Kulturowa i geograficzna bliskość – Słowacja jest sąsiadem Polski. Język słowacki jak też kultura są bardzo podobne do polskich.