...

Planujesz studiować medycynę za granicą? Sprawdź, ile kosztują studia medyczne na Słowacji.

Kierunki medyczne na zagranicznych uczelniach cieszą się obecnie rosnącą popularnością, zwłaszcza wśród studentów z Polski. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, ile wynosi czesne za studia medyczne na Słowacji oraz jaką kwotę musi wydać student na miesięczne utrzymanie za granicą.

Ile kosztują studia medyczne za granicą?

Wielu młodych ludzi marzy o tym, aby zaraz po ukończeniu szkoły średniej wyjechać za granicę i tam studiować swój wymarzony kierunek. Chcesz zostać lekarzem lub stomatologiem i znasz język słowacki na poziomie C1, drzwi uniwersytetów na Słowacji stoją przed Tobą otworem – studia medyczne są zupełnie darmowe. Wykłady i ćwiczenia prowadzone są także w języku angielskim, wówczas edukacja na prestiżowych słowackich uczelniach medycznych jest odpłatna. Wysokość czesnego uzależniona jest od specjalizacji studiów oraz miasta, w którym znajduje się konkretna uczelnia. Ile kosztuje studiowanie medycyny na Słowacji?

Koszty życia na Słowacji – zakwaterowanie

Rozpoczynając naukę na słowackiej uczelni, możesz liczyć na wsparcie agencji Medycyna Słowacja, która pomoże Ci w zorganizowaniu zakwaterowania. Wydziały medyczne oferują zagranicznym studentom możliwość zamieszkania w 2 lub 3-osobowym pokoju akademickim za naprawdę niską cenę. Wybierając Uniwersytet w Koszycach, koszty wynajmu w akademiku mogą wahać się w granicach 100-170 euro, natomiast opłaty domów studenckich w Martinie wynoszą około 100-200 euro. Słowacja jest stosunkowo tanim krajem, dlatego wynajem prywatnego lokalu to dobre rozwiązanie. W pobliżu słowackich Uniwersytetów Medycznych znajduje się wiele nowoczesnych budynków, które oferują studentom schronienie. Wynajem mieszkania na własną rękę to jednak znacznie droższa alternatywa, ale dzielenie się opłatami z innymi współlokatorami może poratować studencką kieszeń.

Jakie są ceny na Słowacji?

Nie ma co ukrywać, że finanse stanowią nieodłączny element edukacji wyższej, zwłaszcza jeśli wybierasz się na zagraniczne studia. Codzienne koszty życia na Słowacji są dość niskie w porównaniu do innych europejskich krajów, a to nie jedyny powód, dla którego ten kierunek cieszy się tak ogromną popularnością. Ceny artykułów spożywczych nie są nadmiernie wygórowane, bo za bochenek świeżego chleba, mleko lub kilogram ziemniaków zapłacisz około 1 euro. Jeśli jednak nie chcesz gotować w domu i wolisz stołować się na mieście to za danie w niedrogiej restauracji, musisz liczyć mniej więcej 6 euro, tyle ile kosztuje na Słowacji posiłek w znanych sieciówkach. Podsumowując miesięczne koszty związane z wyżywieniem studenta, należy się liczyć z wydatkami oscylującymi w granicy kwoty 800 zł.

Czy warto wydawać tyle pieniędzy na studia medyczne za granicą? Oto jest pytanie! 

Studia medyczne za granicą to wielka szansa dla osób, które wiążą swoją przyszłość zawodową z medycyną. Ten kierunek wymaga od studentów wielu wyrzeczeń, również finansowych. Czujesz powołanie i chcesz pomagać innym? Studiując za granicą, otwierasz się na wiele możliwości w tym na zdobycie niezwykle cennego doświadczenia, ponieważ zagraniczne szkolnictwo wyższe nastawione jest na praktyczne nauczanie. Miesięczne koszty życia na Słowacji są zbliżone do polskich cen, dlatego znacznie łatwiej jest utrzymać w tym obcym kraju, niż przykładowo wybierając kierunek medyczny w Wielkiej Brytanii. Aplikacja na zagraniczne studia jest banalnie prosta! Jeśli potrzebujesz pomocy w procesie rekrutacji, wejdź na www.MedycynaSlowacja.pl, gdzie uzyskasz wsparcie polskiej agencji zupełnie za darmo, a także znajdziesz odpowiedzi na pytania dotyczące studiów medycznych na Słowacji.