Najczęściej zadawane pytania

Jakie kierunki lekarskie mogę studiować na Słowacji i gdzie?
Program medycyny ogólnej możesz studiować na Wydziale Lekarskim UPJŠ w Koszycach, Wydziale Jesseniusa w Martinie oraz na Wydziale Lekarskim UK w Bratysławie. Program stomatologii możesz studiować na Wydziale Lekarskim w Koszycach i w Bratysławie.

Jakie opłaty są związane z rejestracją? 
Jedyne opłaty, które musisz ponieść związane są z postępowaniem rekrutacyjnym i tłumaczeniem świadectwa ukończenia szkoły średniej na język słowacki. Usługi, które my oferujemy są bezpłatne.

Czy podczas rejestracji wymagane jest przedłożenie potwierdzonego urzędowo świadectwa ukończeniu szkoły średniej?
Nie. Jeśli nie posiadasz jeszcze świadectwa, możesz dokument ten przedłożyć dopiero po zdaniu egzaminu, przy zapisie na studia.

Jak ważne są moje oceny z matury? 
Jedynym kryterium przyjęcia jest pomyślne zakończenie procedury rekrutacyjnej. Wyniki ze szkoły średniej czy oceny z matury nie są brane pod uwagę.

Czy można przenieść się na któryś z wydziałów lekarskich do wyższego rocznika? 
Tak, istnieje możliwość przeniesienia do wyższych roczników w Koszycach i w Bratysławie. W takim przypadku należy dołączyć listę ocen z poprzedniej uczelni wraz z oficjalnie potwierdzonymi sylabusami, przetłumaczonymi na język słowacki oraz wniosek o przeniesienie. Następnie student dostanie informację o tym, na który rocznik może się przenieść, a także, które przedmioty zostaną mu uznane i zaliczone. Należy zwrócić uwagę na przedmioty wprowadzające, które student będzie musiał jeszcze ukończyć. Przeniesienia są możliwe tylko we wrześniu na semestr zimowy.

Jaki dyplom uzyskam i czy mogę z nim pracować na terenie Unii Europejskiej?
Po pozytywnym zaliczeniu wszystkich egzaminów oraz obronie pracy dyplomowej uzyskasz dyplom MUDr. z medycyny ogólnej, odpowiednio MDDR. ze stomatologii. Dzięki Procesowi Bolońskiemu Twój dyplom jest uznawany na terenie całej Unii Europejskiej bez konieczności jego nostryfikacji.

Czy co roku pytania na egzaminach wstępnych są takie same?
Wszystko zależy od tego, gdzie się zgłosisz. Zakres materiału jest taki sam, ale pytania mogą się zmieniać co rok, dlatego jeśli posiadasz pytania z zeszłego roku, dla pewności napisz do nas.
Jeżeli zgłaszasz się na Wydział Lekarski do Bratysławy lub do Koszyc, należy korzystać z ostatniego wydania bazy pytań.

Na postępowaniu rekrutacyjnym do Koszyc i Bratysławy będą się pojawiały wyłącznie pytania z bazy danych. Są to testy wielokrotnego wyboru. W tym przypadku chętnie polecimy Ci nasz e-book, w którym szczegółowo opisaliśmy sposoby, jak się odpowiednio przygotować do tego rodzaju pytań – ze strony praktycznej, jak też psychologicznej. E-book jest całkowicie darmowy.

Jeżeli zgłosisz się do Martina, pytania na egzaminach wstępnych co roku się różnią – chodzi jednak w zasadzie o poziom wiedzy ze szkoły średniej, a zestawy zagadnień są z góry znane. Jeżeli jesteś zainteresowany, nasi lektorzy oferują lekcje on-line, podczas których przygotują Cię do postępowania rekrutacyjnego.

Jak mogę uzyskać pytania z bazy danych do Koszyc i Bratysławy?
Pytania możemy Ci wysłać na zamówienie po wpłaceniu pieniędzy na rachunek bankowy. Przy wykonywaniu przelewu na nasz rachunek, w temacie podaj swoje imię oraz poinformuj nas, który zestaw pytań mamy Tobie przesłać (Koszyce / Bratysława)  – po zaksięgowaniu pieniędzy wyślemy Ci pytania.

Nie zapomnij podać w e-mailu swojego adresu również kodu pocztowego. Pytania do Koszyc są w formacie PDF, do Bratysławy w formie książki.

Dlaczego nie posiadacie bazy pytań przygotowujących do egzaminu w Martinie?

W przeciwieństwie do Koszyc i Bratysławy, uczelnia Jessenius w Martinie nie udostępnia żadnych testów, na podstawie których można się przygotować. Kandydat ma jednak do dyspozycji dokładny zakres materiału i powinien korzystać z repetytorium maturalnego z biologii i chemii na poziomie rozszerzonym.

Czy pytania dla programu studiów stomatologii i medycyny ogólnej są takie same?
Tak, bez względu na to, czy zgłaszasz się na stomatologię czy na medycynę ogólną, pytania z bazy będą identyczne.

W jakim języku prowadzone są studia?
Na Słowacji możesz studiować bezpłatnie w języku słowackim (musisz wykazać znajomość na poziomie C1) lub odpłatnie w języku angielskim. Podczas studiów odwiedzasz szpitale i uczysz się na konkretnych przypadkach z praktyki – wówczas przydaje się umiejętność rozmawiania po słowacku.

Jakie są średnie koszty utrzymania na miesiąc? 
Koszty utrzymania różnią się w zależności od miasta i stylu życia. W Bratysławie trzeba liczyć się z budżetem co najmniej 500€. Natomiast studenckie życie przyszłego lekarza w Koszycach lub Martinie zaczyna się od 350€ na miesiąc.

Dlaczego świadczycie usługi za darmo? 
Jest to częste pytanie, które zadają nam zainteresowani studiami. Agencje, takie jak nasza, są opłacane bezpośrednio przez wydziały lekarskie. Od agencji jednak oczekują, że osobie zainteresowanej studiami pomogą w procesie rejestracji, zgłoszenia na postępowanie rekrutacyjne i wyjaśnią wszystko, co kandydat potrzebuje. Z drugiej strony nie jest wyjątkiem, że agencje biorą pieniądze również od studenta. Nie jest to jednak praktyką u nas, ponieważ wiemy, jakie koszty student będzie musiał ponieść podczas samych studiów.

Jakie są trzy powody, dlaczego studiować medycynę na Słowacji?

  • Dyplom uznawany międzynarodowo – Dyplom uzyskany na Słowacji jest dzięki Procesowi bolońskiemu uznawany w całej Unii Europejskiej.
  • Studia w międzynarodowym środowisku – Zagraniczni studenci pochodzą z ponad 100 krajów świata i dziś tworzą ponad połowę studentów na studiach medycznych.
  • Kulturowa i geograficzna bliskość – Słowacja jest sąsiadem Polski. Język słowacki jak też kultura są bardzo podobne do polskich.

Referencje

Anna

Zadzwoniłam do agencji Petera, ponieważ nie rozumiałam jak poprawnie przeprowadzić proces nostryfikacji moich dokumentów. Peter w ciągu 10 minut wytłumaczył mi przez telefon na czym polega ten proces, a następnie wysłał maila z ogólnymi wskazówkami jak tego dokonać.

Anna
Wydział Lekarski Uniwersytetu Komeńskiego

Kristian Varga

JLF UK rozwija osobowość przyszłego lekarza nie tylko po stronie profesjonalnej, ale też wszystkich innych. Umożliwia studentom uczestnictwo w różnych pozauczelnianych aktywnościach, wyjazdach zagranicznych i przyczynia się do profesjonalnego wzrostu dobrze wykształconych specjalistów w swoich obszarach.

MUDr. Kristian Varga
Wydział Lekarski Jesseniusa w Martinie Uniwersytetu Komeńskiego

Łukasz

Peter z MedycynaSlowacja.pl był bardzo pomocny w całym procesie aplikacji na studia i pokonywaniu wszelkich trudności w nowym mieście. Osoba, godna zaufania, gorąco polecam;)

Łukasz
Stomatologia, Wydział Lekarski w Koszycach UPJŠ

Basia

Znalazłam ofertę medycynaslowacja.pl na YouTubie – szukałam informacji o szkole, a oni przeprowadzili świetne wywiady ze studentami, które bardzo pomogły mi w podjęciu decyzji. Skontaktowałam się z nimi i dowiedziałam się, jaka jest różnica w studiowaniu w Koszycach, Martinie i Bratysławie. Zachęcam każdego do skorzystania z ich pomocy.

Basia
Medycyna ogólna, Wydział Lekarski w Koszycach UPJŠ

Maciek

Dzieki waszej agencji proces rekrutacyjny przebiegł bez żadnych problemów!

Maciek
Wydział Lekarski Jesseniusa Uniwersytetu Komeńskiego

Terminy i miejsce postępowania rekrutacyjnego

Wydziały partnerskie