Najczęściej zadawane pytania

Jaki dyplom uzyskam i czy mogę z nim pracować na terenie Unii Europejskiej?
Po pozytywnym zaliczeniu wszystkich egzaminów oraz obronie pracy dyplomowej uzyskasz dyplom MUDr. z medycyny ogólnej, odpowiednio MDDR. ze stomatologii. Dzięki Procesowi Bolońskiemu Twój dyplom jest uznawany na terenie całej Unii Europejskiej.

Jakie są warunki przyjęcia?
Aby zostać przyjętym na studia należy dostarczyć na wydział wymagane dokumenty, uiścić opłatę rekrutacyjną i pomyślnie zaliczyć egzamin wstępny. Przyjęcie na studia nie jest zależne od wyników ze szkoły średniej. Proces rekrutacji różni się na każdym wydziale czy uniwersytecie.

Czy co roku pytania na egzaminach wstępnych są takie same?
Wszystko zależy od tego, gdzie się zgłosisz. Wydział Lekarski w Koszycach ma cały czas ten sam zestaw pytań, których wystarczy się nauczyć. Przez ostatnie lata wystarczyło uzyskać co najmniej 70% punktów, aby zostać przyjętym na studia.
Jeżeli zgłaszasz się na Wydział Lekarski do Bratysławy, należy korzystać z ostatniego wydania bazy pytań.

Na postępowaniu rekrutacyjnym do Koszyc i Bratysławy będą się pojawiały wyłącznie pytania z bazy danych. Są to testy wielokrotnego wyboru. W tym przypadku chętnie polecimy Ci nasz e-book, w którym szczegółowo opisaliśmy sposoby, jak się odpowiednio przygotować do tego rodzaju pytań – ze strony praktycznej, jak też psychologicznej. E-book jest całkowicie darmowy.

Jeżeli zgłosisz się do Martina, pytania na egzaminach wstępnych co roku się różnią – chodzi jednak w zasadzie o poziom wiedzy ze szkoły średniej, a zestawy zagadnień są z góry znane. Jeżeli jesteś zainteresowany, nasi lektorzy oferują lekcje on-line, podczas których przygotują Cię do postępowania rekrutacyjnego.

W jakim języku prowadzone są studia?
Na Słowacji możesz studiować bezpłatnie w języku słowackim (musisz wykazać znajomość na poziomie C1) lub odpłatnie w języku angielskim. Podczas studiów odwiedzasz szpitale i uczysz się na konkretnych przypadkach z praktyki – wówczas przydaje się umiejętność rozmawiania po słowacku.

Czy można przenieść się na któryś z wydziałów lekarskich?
Tak, jest taka możliwość. Przeniesienia są możliwe na Wydział Lekarski w Koszycach oraz w Bratysławie. W przypadku, gdy chcesz się przenieść, wymagany jest oficjalny wniosek o przeniesienie, przedłożenie oryginału sylabusa przedmiotów, w których się uczestniczyło, jak również uzyskane wyniki. Następnie komisja zdecyduje, czy przeniesienie jest możliwe, ewentualnie na który rocznik możesz zostać przeniesiony. Przeniesienia są możliwe tylko we wrześniu na semestr zimowy.

Organizacja studiów
Szkoły wyższe na Słowacji oferują programy studiów prowadzone nie tylko w języku słowackim, ale też w języku angielskim. Każdy program studiów musi posiadać akredytację Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego. Rok akademicki dzieli się na semestr zimowy i letni. Semestr zimowy trwa od września do stycznia, semestr letni od lutego do czerwca. W trakcie semestru studenci biorą udział w wykładach, ćwiczeniach, laboratoriach i szkoleniach praktycznych. Po spełnieniu wszystkich warunków, dopuszczani są do egzaminów, za które uzyskują punkty ECTS. System ECTS używany jest w całej Europie, dzięki czemu studenci mogą podczas studiów nie tylko zmienić uczelnię, ale też uzyskać międzynarodowo uznawany dyplom. W trakcie roku akademickiego student powinien uzyskać 60 punktów (odpowiednio 30 punktów za semestr).

Poziomy studiów
Pierwszy stopień studiów to studia licencjackie, które trwają 3-4 lata. Warunkiem przyznania dyplomu jest uzyskanie 180 punktów. Następnie studia można kontynuować na drugim stopniu. Drugi stopień można kontynuować na studiach magisterskich, inżynierskich lub lekarskich. Dla niektórych programów studiów (np. medycyna lub stomatologia) pierwszy i drugi stopień jest połączony.

Referencje

Anna

Zadzwoniłam do agencji Petera, ponieważ nie rozumiałam jak poprawnie przeprowadzić proces nostryfikacji moich dokumentów. Peter w ciągu 10 minut wytłumaczył mi przez telefon na czym polega ten proces, a następnie wysłał maila z ogólnymi wskazówkami jak tego dokonać.

Anna
Wydział Lekarski Uniwersytetu Komeńskiego

Kristian Varga

JLF UK rozwija osobowość przyszłego lekarza nie tylko po stronie profesjonalnej, ale też wszystkich innych. Umożliwia studentom uczestnictwo w różnych pozauczelnianych aktywnościach, wyjazdach zagranicznych i przyczynia się do profesjonalnego wzrostu dobrze wykształconych specjalistów w swoich obszarach.

MUDr. Kristian Varga
Wydział Lekarski Jesseniusa w Martinie Uniwersytetu Komeńskiego

Łukasz

Peter z MedycynaSlowacja.pl był bardzo pomocny w całym procesie aplikacji na studia i pokonywaniu wszelkich trudności w nowym mieście. Osoba, godna zaufania, gorąco polecam;)

Łukasz
Stomatologia, Wydział Lekarski w Koszycach UPJŠ

Basia

Znalazłam ofertę medycynaslowacja.pl na YouTubie – szukałam informacji o szkole, a oni przeprowadzili świetne wywiady ze studentami, które bardzo pomogły mi w podjęciu decyzji. Skontaktowałam się z nimi i dowiedziałam się, jaka jest różnica w studiowaniu w Koszycach, Martinie i Bratysławie. Zachęcam każdego do skorzystania z ich pomocy.

Basia
Medycyna ogólna, Wydział Lekarski w Koszycach UPJŠ

Terminy i miejsce postępowania rekrutacyjnego

Wydziały partnerskie