...

Studiuj medycynę na Wydziale Medycznym Uniwersytetu w Ostrawie

Niedawno zostaliśmy oficjalnym przedstawicielem Uniwersytetu Medycznego położonego kilka kilometrów od granic Polski. Mówimy o Uniwersytecie Ostrawskim, który należy do TOP 800 uniwersytetów na świecie i jest już od kilku lat znany z wysokiej jakość edukacji w dziedzinie medycyny ogólnej wykładanej w języku angielskim.

Ponieważ chcemy zwiększyć Twoje szanse na studiowanie medycyny za granicą, postanowiliśmy zaoferować naszym kandydatom kilka możliwości. Jesteśmy przekonani, że Uniwersytet w Ostrawie jest doskonałą opcją dla przyszłych studentów medycyny ze względu na zupełnie nowe zaplecze, nowoczesne metody nauczania i stosunek liczby studentów do liczby wykładowców.

Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, aby uzyskać więcej informacji na temat Uniwersytetu w Ostrawie, Wydziału Lekarskiego, procesu rekrutacji i opłat związanych ze studiowaniem na tej uczelni.

Podstawowe informacje o Wydziale Lekarskim Uniwersytetu w Ostrawie

Wydział Lekarski Uniwersytetu w Ostrawie w Czechach jest prestiżową instytucją edukacyjną wyposażoną w najnowocześniejsze centrum szkoleniowe (SIMLEK) w Republice Czeskiej. Uczelnia jest wpisana do Światowego Katalogu Szkół Medycznych, jest członkiem European University Association (EUA), SGroup – Universities in Europe, NAFSA oraz do NEOLAiA. Dyplom uniwersytetu jest uznawany w całej Unii Europejskiej i posiada oficjalną akredytację czeskiego Ministerstwa Edukacji.

Stosunek wykładowców do studentów na tej uczelni wynosi 1:18, dzięki czemu żaden student nie jest anonimowy i może liczyć na pomoc wykwalifikowanej kadry. Wydział funkcjonuje w systemie ECTS, co sprawia, że ​​uzyskany stopień uznawany jest nie tylko w Polsce i we wszystkich krajach Europy, ale również w wielu innych krajach na całym świecie. Od tego roku jesteśmy oficjalnym przedstawicielem Wydziału Lekarskiego w Ostrawie i przyjmujemy zgłoszenia na zbliżający się rok akademicki 2024/2025. Dodatkowo zdecydowaliśmy się również zorganizować egzamin wstępny w dniu 5 sierpnia 2024 r. w Warszawie wyłącznie dla polskich studentów.

Dyplom uniwersytetu jest uznawany w całej Unii Europejskiej i posiada oficjalną akredytację czeskiego Ministerstwa Edukacji.

Medycyna ogólna na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu w Ostrawie

Czesne za rok studiowania medycyny ogólnej na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu w Ostrawie wynosi 11 000 €, co jest bardzo przystępną cenowo opcją, biorąc pod uwagę, że czesne na innych wydziałach lekarskich w Czechach wynosi około 20 000 €. Istotne jest również to, że Ostrawa jest jednym z tańszych miast w Czechach.

Studenci Uniwersytetu w Ostrawie mają możliwość uczestniczenia w badaniach wydziałowych, przyłączenia się do organizacji medycznej IFMSA, a nawet wzięcia udziału w stażach medycznych w misyjnych szpitalach klinicznych i programach terenowych w Afryce. Wydział cieszy się doskonałą opinią wśród szpitali, przychodni i innych podmiotów świadczących opiekę medyczną lub paramedyczną na terenie województwa śląskiego. Dodatkową zaletą wydziału jest to, że znajduje się naprawdę blisko granic Polski, a do samego miasta można łatwo się dostać, ponieważ znajduje się w nim międzynarodowe lotnisko, które przyjmuje loty z różnych miast na terenie Europy i nie tylko.

Współpraca międzynarodowa Uniwersytetu Medycznego w Ostrawie

Jako student medycyny w Ostrawie będziesz miał możliwość uczestniczenia w wymianach studenckich w ramach programu Erasmus+ z siecią ponad 60 współpracujących uczelni za granicą (m.in. Uniwersytet w Aarhus, Uniwersytet w Nikozji, Uniwersytet Łazarskiego, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Victora Babesa Medycyny i Farmacji, Timisoara, Uniwersytet w Saragossie).

Nowa siedziba Wydziału Lekarskiego w Ostrawie
Nowa siedziba Wydziału Lekarskiego w Ostrawie

Oprócz wymiany możesz także skorzystać z tego, co oferuje współpraca Uniwersytetu w Ostrawie z prestiżowymi instytucjami zagranicznymi, między innymi z: Uniwersytetem w Glasgow, Uniwersytetem Oksfordzkim, Uniwersytetem w Portsmouth, Uniwersytetem w Sztokholmie, Uniwersytetem w Barcelonie, Uniwersytetem w Saragossie, Uniwersytetem w Maladze, Uniwersytet w Porto, Uniwersytet Nauk Stosowanych w Amsterdamie, Uniwersytetem w Bolonii, Uniwersytetem w Mediolanie, Uniwersytetem w Rzymie Tor Vergatta, TU Dresden, Uniwersytetem w Strasburgu, Uniwersytetem w Tallinie, Uniwersytetem w Gandawie, Uniwersytetem w Salzburgu, Uniwersytetem Nauk Stosowanych w St. Pölten.

Medycyna ogólna na Wydziale Lekarskim w Ostrawie

Na ten moment jedynym kierunkiem, jaki Wydział Medyczny w Ostrawie oferuje w języku angielskim, jest medycyna ogólna. Czesne za rok nauki wynosi 11 000 €, a studia trwają 6 lat (12 semestrów). Każdego roku uczelnia przyjmuje 50 studentów na pierwszy rok medycyny. Dla studentów z zagranicy uczelnia prowadzi nabór latem, a rok akademicki rozpoczyna się we wrześniu. Aby ukończyć studia, studenci muszą uzyskać łącznie 360 ​​punktów ECTS. Dyplom zdobyty w Ostrawie jest uznawany na arenie międzynarodowej – nie tylko w samej Unii Europejskiej, a także w innych krajach na całym świecie.

Jeśli z kolei chodzi o studiowanie stomatologii, to na tem moment te kierunek jest prowadzony wyłącznie w języku czeskim. Uczelnia planuje otworzyć nabór na stomatologię w języku angielskim w 2027 roku.

Jak wygląda studiowanie medycyny ogólnej w Ostrawie

Podczas studiowania medycyny ogólnej w Ostrawie studenci realizują zajęcia teoretyczne na pierwszym i drugim roku studiów w zakresie:

Trzeci rok studiów obejmuje zajęcia przedkliniczne (patofizjologia, patologia) i przygotowuje studentów do studiów klinicznych obejmujących kursy pedagogiczne (chirurgia, choroby wewnętrzne). Na czwartym i piątym roku studenci odbywają praktyki w poszczególnych klinikach i oddziałach. Studenci większą część szóstego roku studiów spędzają na praktykach, podczas której pracują w klinikach i oddziałach pod okiem doświadczonych lekarzy.

Studenci medycyny podczas zajęć na Wydziale Lekarskim w Ostrawie

Uczelnia współpracuje ze wszystkimi lokalnymi szpitalami, do których studenci mogą uczęszczać na przedmioty kliniczne. Większość lokalnych absolwentów znajduje zatrudnienie w tym samym regionie.

Centrum przygotowawcze SIMLEK: wyjątkowy instytut dydaktyczny dla studentów

Na Wydziale Lekarskim w Ostrawie znajduje się największe i najnowocześniejsze centrum symulacyjne w Czechach (SIMLEK), a maszyny i modele tam dostępne są bardziej unowocześnione technologicznie niż te stosowane w szpitalach.

Studenci SIMLEK, Wydziału Lekarskiego w Ostrawie
Studenci SIMLEK, Wydziału Lekarskiego w Ostrawie

Centrum symulacyjne SIMLEK zostało otwarte całkiem niedawno, bo w grudniu 2022 roku. Budynek był wcześniej wykorzystywany jako szpital wydziałowy, więc układ pomieszczeń jest taki sam, jak w szpitalach. Wydział organizuje także kursy przygotowawcze dla lekarzy i dentystów przygotowujących się do uzyskania uprawnień (specjalizacja lekarska) oraz organizuje liczne konferencje i szkolenia.

Uniwersytet Medyczny w Ostrawie – rekrutacja i terminy składania dokumentów

Proces rekrutacji na Wydziale Lekarskim w Ostrawie polega na wypełnieniu elektronicznego formularza wraz z wymaganymi dokumentami i uiszczeniu opłaty aplikacyjnej, która wynosi 80 euro. Każdy kandydat powinien złożyć:

Kandydaci mogą aplikować także bez świadectwa ukończenia szkoły średniej, ale muszą je złożyć przy zapisie na studia. Studenci aplikujący przez naszą agencję mogą przystąpić do egzaminu wstępnego w dniu 5 sierpnia 2024 r. w Warszawie. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać na ten temat więcej szczegółów.

Egzamin wstępny na Uniwersytecie Medycznym w Ostrawie

Egzaminy wstępne na uczelni to testy zawierające pytania zamknięte podzielone na trzy części: biologiczną, chemiczą i fizyczną. Każda część zawiera 30 pytań zamkniętych, a każde pytanie ma wartość jednego punktu. Maksymalnie z egzaminu wstępnego można uzyskać 90 punktów (3 x 30 x 1). Aby zdać egzamin, należy zdobyć co najmniej połowę punktów, dokładnie 45. Aby z kolei mieć jakiekolwiek szansę na zostanie zaakceptowanym, z każdej części powinno się zdobyć co najmniej 10 punktów.

Egzamin wstępny zostanie zorganizowany na Wydziale Lekarskim w Ostrawie, a także w miejscach wyznaczonych przez agencje współpracujące z wydziałem. Aby przystąpić do egzaminu organizowanego przez wybraną agencję, należy być pod jej opieką. Egzamin przeprowadzany jest w programie Moodle i jest nadzorowany przez Wydział.

Przeniesienie ukończonych przedmiotów na Wydziale Lekarskim w Ostrawie

Wszyscy studenci, którzy chcą przenieść się na Wydział Medyczny w Ostrawie z innej uczelni, muszą najpierw zdać egzamin wstępny. Dopiero po zdaniu egzaminu studenci mogą ubiegać się o uznanie zaliczonych wcześniej przedmiotów.

Każdy kandydat jest oceniany indywidualnie na podstawie złożonych sylabusów oraz ocen. Następnie komisja wydziałowa podejmuje decyzję, jakie przedmioty zostaną uznane i na jaki rok dany student może być ostatecznie przyjęty. W roku akademickim 2024/2025 odbędzie się rekrutacja na II rok studiów na Wydziale Lekarskim w Ostrawie. Sylabusy oraz oceny składane na uczelni muszą być koniecznie przetłumaczone na język angielski lub czeski.

Dokumenty wymagane przy przyjęciu na studia

Już po zdanym egzaminie i otrzymaniu oficjalnej informacji o przyjęciu można rozpocząć aplikację na wydział lekarski w Ostrawie. Do tego celu wymagane są następujące dokumenty:

Studenci muszą ponadto pojawić się na wydziale osobiście w dniu określonym przez Wydział. Aby dokumenty akademickie mogły zostać poddane nostryfikacji (uznanie wykształcenia średniego w Republice Czeskiej), dokumenty akademickie muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.

Zakwaterowanie dla studentów zagranicznych

Studenci zagraniczni mają różne możliwości zakwaterowania, większość z nich to prywatne akademiki lub mieszkania. Studenci mogą korzystać z usług prywatnych akademików o nazwie Kampus Palace lub Student Hall of Vista, akademików Uniwersytetu Ostrawskiego Jana Opletala, ale także publicznych akademików VSB Ostrava (Politechnika Ostrawska).

Wydział może także pośredniczyć w kontaktach z agencjami pomagającymi w znalezieniu odpowiednich mieszkań, które zajmują się wynajdywaniem niedrogiego i komfortowego zakwaterowania na czas trwania studiów. Taniej oferty wynajmu możesz szukać także na portalach reality.idnes.cz, sreality.cz, bezrealitky.cz lub ulovdomov.cz.

Miesięczny budżet studenta w Ostrawie

Ostrawa jest jednym z tańszych miast w Czechach. Przybliżone koszty utrzymania studentów w Ostrawie są następujące:

Więcej szczegółów na temat dostępnych mieszkań i zakwaterowań w Ostrawie i okolicach oraz ich cen można znaleźć tutaj: https://reality.idnes.cz/s/pronajem/?s- l=OKRES-3807&s-qc%5Blocality%5D%5B0%5D=VUSC -132&s- qc%5Blocality%5D%5B1%5D=OKRES-3807&gad_source=1).

Co warto wiedzieć o mieście Ostrawa

Ostrawa to trzecie co do wielkości miasto w Czechach, położone blisko granicy słowackiej i polskiej. Populacja Ostrawy wynosi 290 000 mieszkańców, ale jeśli uwzględnimy całą aglomerację, populacja tego obszaru wynosi 1 164 miliony osób. W Ostrawie znajdują się 3 uniwersytety, na których studiuje ponad 23 000 studentów, więc jest często określane jako miasto studenckie. W pobliżu Wydziału Lekarskiego znajdują się jeszcze 2 inne uniwersytety.

Miasto dynamicznie się rozwija i jest obecnie wyposażone w międzynarodowy port lotniczy obsługujący wiele lotów międzynarodowych (regularne loty z lotniska w Ostrawie odbywają się do Warszawy, Londynu, Zakynthos, Rodos, Kos, Warny, Burgas, Hurghady i innych miast). Studenci mogą także korzystać z lotniska zlokalizowanego w Katowicach, które oferuje regularne loty do Dortmundu, Madery, Frankfurtu, Londynu, Alicante, Aten i innych miast zlokalizowanych w Europie. Turyści najczęściej odwiedzają w Ostrawie następujące atrakcje: Dolni Vitkovice, Wieżę Widokową Nowego Ratusza, Landek Park – Muzeum Górnictwa, Kopalnię Węgla Węglowego Michał, Muzeum Nauki i Techniki oraz Ostrawskie Zoo.