Studenci odpowiadają #2: Uniwersytet w Koszycach okiem Tomka

Nazywam się Tomasz, mam 20 lat i jestem studentem pierwszego roku wydziału lekarskiego w Koszycach. Tak jak Ty szukałem rozwiązania, by móc studiować medycynę pomimo nieudanego podejścia w egzaminach maturalnych. Wiele osób jest zainteresowanych studiowaniem za granicą, w tym na Słowacji. Jeżeli nie masz znajomego / znajomej, która mogłaby Ci polecić Uniwersytet w Koszycach, przeczytaj proszę ten artykuł!

Odpowiem na pytania o studiowaniu, uczelni, a także o własnych doświadczeniach dotyczących życia w Koszycach.

Dlaczego wybrałeś medycynę, a nie inny rodzaj kariery, taki jak: pielęgniarstwo, fizjoterapia, farmacja, psychologia czy praca społeczna?

– Jest to bardzo ciekawe pytanie. O byciu lekarzem marzyłem już w okresie gimnazjalnym, kiedy miałem okazję uczyć się biologii. Nauka tego przedmiotu była tylko wprowadzeniem do dziedziny, jaką jest medycyna. Jestem bardzo zainteresowany przyrodą i jej naukami. Dotyczy to również nauk medycznych, które pozwalają na polepszanie życia pacjentów i zmniejszanie ich potencjalnego bólu. W przyszłości pragnę znaleźć temat, na który będę mógł prowadzić swego rodzaju badania naukowe.

Wybór padł na medycynę także ze względu na moje predyspozycje w przedmiotach humanistycznych i części przyrodniczych. Sztuka lekarska wymaga całożyciowego doszkalania i uczenia się.

Dlatego wydaje mi się, że wybrałem tę dziedzinę spośród innych, by móc pomagać pacjentom, zamieniając długie godziny edukacji w owoc mojej pracy.

Ostatnim prawdopodobnym powodem jest wpływ i obserwowanie mojej mamy, która od 30 lat jest anestezjologiem. Swoją postawą i ciepłem okazywanym dla pacjentów wzbudziła moje zainteresowanie, by móc kontynuować tę drogę jako lekarz.

Jak dowiedziałeś się o możliwość studiowania na Słowacji i co było główną przyczyną, dla której podjąłeś te studia?

– O studiach na Słowacji dowiedziałem się po zakończeniu egzaminów maturalnych. Ze względu na dodatkowe „zabezpieczenie” w razie niepowodzenia postanowiłem przygotować się do egzaminu wstępnego Uniwersytetu Pawła Józefa Safarika w Koszycach.

Powodem, dla którego podjąłem te studia był niewystarczający wynik egzaminu maturalnego. Dlatego dzięki możliwościom finansowym moich rodziców mogłem sobie pozwolić na studiowanie swojego wymarzonego kierunku.

Jak Ci się studiuje w Koszycach? Czy spędzasz dużo czasu na przygotowanie do zajęć?

– Spędzam bardzo dużo czasu jeśli chodzi o naukę. Jest to też spowodowane dość wysokim poziomem nauczania. Na każde zajęcia studenci muszą być przygotowani, bo standardem jest klasyczna „wejściówka”, ale zależy to też w dużej mierze od typu nauczyciela.

Jest to też spowodowane dość wysokim poziomem nauczania. Na każde zajęcia studenci muszą być przygotowani, bo standardem jest klasyczna „wejściówka”, ale zależy to też w dużej mierze od typu nauczyciela.

Jeśli chodzi o poziom języka angielskiego u wykładowców to jest on względnie dobry.

Tak, jak w przypadku testów, bardzo się różni u poszczególnych osób.

Mimo wszystko każdy potrafi udzielić satysfakcjonujących odpowiedzi.

Jakie są korzyści ze studiowania w Koszycach? Czy mógłbyś polecić to miasto swojemu znajomemu?

Koszyce jako miasto jest idealne dla studenta, który musi dużo czasu poświęcać na naukę.

Ze względu na niezbyt dużą powierzchnię, pozwala na bardzo szybkie przemieszczanie się pomiędzy różnymi katedrami czy wydziałami.

Dosłownie za każdym rogiem znajduje się market bądź sklep, gdzie można bardzo szybko zrobić zakupy.

Sam Wydział Lekarski jest kampusem połączonym ze szpitalem uniwersyteckim. Tak, mógłbym polecić to miasto studentowi medycyny.

Jaki jest poziom Wydziału Lekarskiego w Koszycach?

– Jak już wspomniałem, poziom jest bardzo dobry. Dotyczy to przede wszystkim dydaktyki, a także wszelakich pomocy naukowych. Zajęcia w prosektorium odbywają się przy pomocy preparatów w dobrym stanie. Dotyczy to także zajęć z histologii.

Dotyczy to przede wszystkim dydaktyki, a także wszelakich pomocy naukowych. Zajęcia w prosektorium odbywają się przy pomocy preparatów w dobrym stanie. Dotyczy to także zajęć z histologii.

Studenci mają do dyspozycji bibliotekę, gdzie jest duża czytelnia, w której można się pouczyć.

Testów i egzaminów jest dużo w ciągu roku – nic dziwnego, że trzeba się ciągle przygotowywać.

To właśnie wpływa na poziom nauczania w Koszycach.

Jak odbywa się uczenie w Koszycach? Jest to bardziej indywidualne czy uczycie się w grupach, pomagając sobie?

– Każdy ma różne podejście. Osobiście preferuję samotną i cichą naukę, gdzie mogę skupić się wyłączenie na czytanym przeze mnie materiale.

Wystarczy przejść się do uniwersyteckiej biblioteki i można od razu dostrzec, że ludzie chętnie uczą się w grupach. Nie ma tutaj tzw. „wyścigu szczurów” i każdy sobie chętnie pomaga poprzez dzielenie się materiałami bądź chęcią niesienia pomocy.

Wystarczy przejść się do uniwersyteckiej biblioteki i można od razu dostrzec, że ludzie chętnie uczą się w grupach. Nie ma tutaj tzw. „wyścigu szczurów” i każdy sobie chętnie pomaga poprzez dzielenie się materiałami bądź chęcią niesienia pomocy.

Czy myślisz, że studiowanie na Słowacji pozwoli Ci osiągnąć wymarzony zawód?

– Zdecydowanie tak! Dzięki temu, że wydział ma charakter międzynarodowy i nauczanie odbywa się w języku angielskim możliwe jest znalezienie pracy niemal na całym świecie!

Słowacja jest członkiem Unii Europejskiej i dyplom jest uznawany nie tylko na jej terenie, ale również w Australii czy 49 stanach USA!

Możliwości z takim dyplomem są ogromne.

Wiele osób studiuje tutaj 2-3 lata i następnie przenosi się na uniwersytety w ojczystych krajach. Jest to bardzo powszechne zjawisko.

Czy pobyt za granicą wiąże się tylko ze studiowaniem, czy masz czas wolny na swoje zainteresowania?

– Nauka zajmuje większość mojego dziennego czasu, niemniej jednak mam dużo zainteresowań. Przy odpowiednim zorganizowaniu jest możliwe pogodzenie tych dwóch rzeczy. Bardzo lubię biegać i w pobliżu mojego miejsca zamieszkania znajduje się las, w którym często ćwiczę. Od czasu do czasu spotykam się z moimi znajomymi by móc świętować zdane testy bądź egzaminy.

Czy masz sprecyzowane plany, co chcesz robić po ukończeniu studiów? Jaką specjalizację byś wybrał?

– Jest to bardzo często zadawane pytanie studentowi medycyny. W przebiegu studiów decyzja zmienia się często i niekiedy diametralnie.

Obecnie jestem bardzo zainteresowany chirurgią ogólną, a także przewiduję dodatkowe specjalizacje w postaci chirurgii onkologicznej.

Referencje

Anna

Zadzwoniłam do agencji Petera, ponieważ nie rozumiałam jak poprawnie przeprowadzić proces nostryfikacji moich dokumentów. Peter w ciągu 10 minut wytłumaczył mi przez telefon na czym polega ten proces, a następnie wysłał maila z ogólnymi wskazówkami jak tego dokonać.

Anna
Wydział Lekarski Uniwersytetu Komeńskiego

Kristian Varga

JLF UK rozwija osobowość przyszłego lekarza nie tylko po stronie profesjonalnej, ale też wszystkich innych. Umożliwia studentom uczestnictwo w różnych pozauczelnianych aktywnościach, wyjazdach zagranicznych i przyczynia się do profesjonalnego wzrostu dobrze wykształconych specjalistów w swoich obszarach.

MUDr. Kristian Varga
Wydział Lekarski Jesseniusa w Martinie Uniwersytetu Komeńskiego

Łukasz

Peter z MedycynaSlowacja.pl był bardzo pomocny w całym procesie aplikacji na studia i pokonywaniu wszelkich trudności w nowym mieście. Osoba, godna zaufania, gorąco polecam;)

Łukasz
Stomatologia, Wydział Lekarski w Koszycach UPJŠ

Basia

Znalazłam ofertę medycynaslowacja.pl na YouTubie – szukałam informacji o szkole, a oni przeprowadzili świetne wywiady ze studentami, które bardzo pomogły mi w podjęciu decyzji. Skontaktowałam się z nimi i dowiedziałam się, jaka jest różnica w studiowaniu w Koszycach, Martinie i Bratysławie. Zachęcam każdego do skorzystania z ich pomocy.

Basia
Medycyna ogólna, Wydział Lekarski w Koszycach UPJŠ

Maciek

Dzieki waszej agencji proces rekrutacyjny przebiegł bez żadnych problemów!

Maciek
Wydział Lekarski Jesseniusa Uniwersytetu Komeńskiego

Terminy i miejsce postępowania rekrutacyjnego

Wydziały partnerskie