...

Studiuj medycynę lub stomatologię w Riga Stradins University na Łotwie

Uzyskaj wszystkie informacje związane ze studiowaniem medycyny i stomatologii na Riga Stradins University w języku angielskim.

Riga Stradinš University (RSU) jest jedną z wiodących uczelni medycznych w regionie bałtyckim. Łotwa obecnie należy do Unii Europejskiej, więc dyplom uzyskany na studiach jest uznawany na arenie międzynarodowej w Polsce oraz w Unii Europejskiej i całym Europejskim Obszarze Gospodarczym.Według rankingu QS RSU znajduje się w TOP 1000 najlepszych uniwersytetów na świecie, a według rankingu EECA uczelnia jest na 121 miejscu.
Zaletą uczelni Riga Stradins University jest to, że studenci mogą studiować wiele programów w języku angielskim, a dostępne kursy to na przykład:
• medycyna
• stomatologia
• pielęgniarstwo
• rehabilitacja
• farmacja
• zdrowie publiczne
W tym artykule skupimy się wyłącznie na dwóch kierunkach, czyli na medycynie ogólnej i stomatologii. Na prezentowanej uczelni uczą się studenci z 60 krajów, w tym z Polski.

Gdzie znajduje się Riga Stradins University?

Riga Stradins University znajduje się w Rydze, stolicy Łotwy. Łotwa (1,9 mln mieszkańców) jest krajem członkowskim Unii Europejskiej, NATO i innych organizacji międzynarodowych. Jest to również państwo należące do strefy Schengen i strefy euro.

Jakie programy medyczne możesz studiować w RSU?

Na RSU, a dokładnie na Wydziale Lekarskim tej uczelni, można studiować medycynę ogólną, a na
Wydziale Stomatologii – stomatologię. Studenci są podzieleni na małe grupy liczące od 8 do 15 osób, w których odbywają się zajęcia praktyczne. To sprawia, że relacje między wykładowcami a uczniami są bardzo bliskie, a studenci mogą bardzo szybko uzyskać odpowiedzi na swoje pytania.

Medycyna Ogólna

Medycyna ogólna na tej uczelni trwa 6 lat i kończy się uzyskaniem stopnia doktora medycyny. Dla zagranicznych studentów uniwersytet udostępnia 290 wolnych miejsc we wrześniu i 240 miejsc w lutym.
Aby uzyskać stopień naukowy, studenci muszą osiągnąć łączną liczbę 360 punktów. Studenci są
podzieleni na grupy, które zawierają maksymalnie 12 osób, co oznacza, że studenci są w bliskim
kontakcie ze swoimi profesorami.
Czesne za medycynę ogólną wynosi 12 000 euro na jeden rok akademicki składający się z 2 semestrów.
Szkoła oferuje również zniżki na czesne:
• 25% zniżki opłaty semestralnej dla TOP 30 studentów od 3 do 6 roku za doskonałe wyniki w
nauce
• 10% zniżki socjalnej dla uczniów w trudnej sytuacji materialnej
• 5% zniżki dla członków rodziny

Zniżki przysługują tylko studentom, którzy nie powtarzają semestru lub przedmiotu w trakcie studiów. Studenci przyjmowani są 2 razy w roku na medycynę ogólną.

Stomatologia

Stomatologia trwa 5 lat i kończy się uzyskaniem stopnia doktora medycyny stomatologicznej. We
wrześniu uczelnia udostępnia studentom 70 wolnych miejsc, a w lutym 28 miejsc. Czesne wynosi 14 000 euro za pierwszy i drugi rok oraz 15 000 euro za trzeci, czwarty i piąty rok. Na tym kierunku również można liczyć na obniżenie czesnego:
• 25% zniżki opłaty semestralnej dla TOP 30 studentów od 3 do 6 roku za doskonałe wyniki w
nauce
• 10% zniżki socjalnej dla uczniów w trudnej sytuacji materialnej
• 5% zniżki dla członków rodziny

Dodatkowo 20 pierwszych studentów z krajów o niższym i średnim dochodzie również nie musi wnosić opłaty za zgłoszenie. Nabór na stomatologię odbywa się dwa razy do roku.

Struktura programów studiów medycyny ogólnej i stomatologii

Wyróżnia się przedmioty podstawowe na I i II roku, przedkliniczne na III roku oraz kliniczne na IV do VI roku. System punktów na uczelni różni się od systemu punktów ECTS, ale punkty i nadane stopnie naukowe są uznawane za granicą. Jeden punkt łotewski odpowiada około 1,5 punktu ECTS, co oznacza, że jeden rok studiów obejmuje 40 punktów (co odpowiada 60 punktom ECTS).
Najwyższa ocena na Łotwie to 10, a najniższa, która pozwala zdać egzamin, to 4 lub 5. Z kolei oceny 1, 2 oraz 3 oznaczają niezaliczenie zaliczenia lub egzaminu.

Jak dostać się na studia medyczne na Riga Stradins University?

W przeciwieństwie do innych uniwersytetów w Europie Środkowej, RSU nie przeprowadza pisemnego egzaminu wstępnego. Studenci muszą tylko przesłać odpowiednie dokumenty, aby wziąć udział w rekrutacji, a następnie wydział decyduje, czy dana osoba ma zostać przyjęta.
Najbardziej istotne wymagania uczelni dotyczące procesu rekrutacji to: ukończone gimnazjum (dyplom i odpis ocen), dobre lub doskonałe oceny końcowe z:
• języka angielskiego
• biologii lub chemii
• matematyki
• fizyki
Jeśli uczniowie nie mogą przedstawić żadnego potwierdzenia znajomości języka angielskiego ze szkoły średniej, można również okazać certyfikat z języka angielskiego, taki jak IELTS, CAE lub FCE.
Jakie dokumenty należy złożyć w procesie rekrutacji?
1. Formularz online ze strony internetowej RSU
2. Dokumenty potwierdzające ukończenie szkoły średniej (dyplom i odpis maturalny)

3. 2 listy polecające
4. List motywacyjny
5. Dowód znajomości języka
6. 2 kopie paszportu
7. Potwierdzenie opłaty za zgłoszenie
Wszystkie dokumenty należy złożyć w języku angielskim lub łotewskim. Jeżeli dokumenty nie są
oryginalnie w tych językach, należy je przetłumaczyć przez tłumacza przysięgłego na język angielski lub na łotewski.
Jeśli wciąż nie jesteś pewien, w jaki sposób można się zarejestrować na medycynę w Riga Stradins
University lub chcesz po prostu uzyskać więcej informacji na temat studiowania medycyny na Łotwie lub w innym kraju europejskim, napisz do nas e-mail lub zadzwoń. Nasza pomoc jest bezpłatna, a konsultacje są zupełnie darmowe.

Gdzie studenci mogą znaleźć zakwaterowanie?

Niedaleko uczelni znajdują się 2 akademiki, w których studenci zagraniczni mogą mieszkać podczas studiów w Riga Stradins University. Są to RSU Student Hostel Dzirciems i RSU Student Hostel Āgenskalns.
• Dom studencki Dzirciems
Dom studencki Dzirciems znajduje się tuż obok uczelni i oferuje nie tylko komfortowe zakwaterowanie, ale także zaplecze do nauki i pralnię, a wszystko znajduje się na miejscu. Studenci mają do wyboru 3 rodzaje pokoi: typ A z miejscem dla jednego lub dwóch studentów (koszt to od 240 do 360 euro miesięcznie), typ B dla dwóch lub trzech studentów (od 225 euro do 370 euro na osobę) i typ C, który jest przeznaczony dla 5 osób. Wszystkie pokoje są nowoczesne i spełniają najwyższe standardy. Dowiedz się więcej o Domie Studenckim Dzirciems.
• Akademik Agenskalns
Akademik Āgenskalns znajduje się zaledwie 10 minut od kampusu i jest wyposażony w zamykaną
przechowalnię rowerów, pralnię na miejscu, a nawet miejsce do spędzania wolnego czasu. Wszystkie pokoje zostały niedawno wyremontowane i sam akademik jest idealną opcją dla studentów z ograniczonym budżetem. Możemy zapewnić, że komfort przebywania w akademiku jest taki sam jak w Dzirciems, mimo że miesięczne opłaty są niższe. Cena zakwaterowania waha się od 120 do 250 euro za pokój (w zależności od tego, czy jest to pokój wieloosobowy czy jednoosobowy). Dowiedz się więcej o akademiku Agenskalns.
Inną alternatywą jest dzielenie mieszkania z innymi studentami lub obcokrajowcami. Chętnych można znaleźć na przykład tutaj: https://www.facebook.com/groups/813153858784240

Transport publiczny i pomoc medyczna podczas studiowania w Rydze

Transport publiczny w Rydze, stolicy Łotwy, jest bardzo nowoczesny i działa codziennie od 05:00 do północy. Studenci mają 70% zniżki na transport publiczny – otrzymują oni spersonalizowany bilet elektroniczny, który należy aktywować, a następnie można korzystać z niego, bazując na wybranej opcji, przez 24 godziny, 5 dni lub przez cały miesiąc.
Wiele osób decyduje się również na to, aby korzystać z taksówek. Jest całkiem sporo aplikacji, które pomagają w zamówieniu taksówki, a jest to między innymi Taxify, Bolt i Uber. Ten typ transportu jest na Łotwie stosunkowo tani, więc również możesz z niego skorzystać.

Jak uczelnia dba o zdrowie swoich studentów?

Riga Stradins University prowadzi centrum medyczne, w którym studenci mogą udawać się na badania kontrolne w przypadku problemów zdrowotnych. Centrum Zdrowia RSU znajduje się bezpośrednio na kampusie uniwersyteckim, a dokładnie w bloku E i jest ono otwarte w każdy dzień roboczy. W przypadku problemów stomatologicznych studenci mogą skorzystać z usług Instytutu Stomatologii lub Poradni Stomatologicznej ARS. W każdym momencie można zgłosić się do przychodni w celu uzyskania zwolnienia lekarskiego, w przeciwnym razie obecność na zajęciach w danym dniu nie będzie usprawiedliwiona.
Zaleca się również wykupić ubezpieczenie zdrowotne na dłuższy pobyt za granicą. Warto wiedzieć, że Karta Medyczna UE jest ważna na Łotwie, jako części Unii Europejskiej, ale sprawdzi się tylko w nagłych przypadkach. Studenci mogą skorzystać z usług 4 najbardziej popularnych firm ubezpieczeniowych, a każda z nich zapewnia długoterminowe ubezpieczenie dla studentów
zagranicznych.

Jest to:
• Balta
• BAN
• BTA
• Seesam
Dzięki ubezpieczeniu studenci nie muszą nic płacić w przypadku profilaktycznych badań lekarskich u lekarza.

Ile kosztuje życie w Rydze?

Zalecany budżet dla studentów zagranicznych podczas pobytu w RSU to 555 euro na miesiąc. Czynsz będzie wahał się od 200-400 euro (najtańsze zakwaterowanie w akademikach RSU), wyżywienie to wydatek 150-300 euro, miesięczny bilet na transport publiczny to 15 euro, za media zapłacisz około 40 – 100 euro. Dodatkowe wydatki to około 100-200 euro na miesiąc.

Kiedy jest ostatni termin składania wniosków?

Studenci z Polski muszą się zgłosić do 1 lipca (na nabór wrześniowy) – do tego terminu wszystkie
dokumenty należy złożyć w systemie i uiścić opłatę rejestracyjną.
Jeśli chcesz studiować od lutego (nabór wiosenny), termin rejestracji mija 1 grudnia.
Możliwe jest również złożenie 2 wniosków: jeden na studia medyczne i drugi na stomatologię. Komisja selekcyjna poda wynik w ciągu 10-14 dni i poprosi uczniów o potwierdzenie miejsca na studia.

Jakie są następne kroki?

Czy jesteś zainteresowany studiowaniem na Uniwersytecie Stradins w Rydze i rozpoczęciem
przygotowywania dokumentów do procesu rekrutacyjnego? Czy masz jakieś pytania? Nie krępuj się, wyślij nam e-mail, zadzwoń do nas telefonicznie lub z pomocą WhatsApp. Nasza pomoc jest bezpłatna.