...

Jak zdobyć pieniądze na studia?

5 sposobów na pozyskanie środków na studia na Słowacji

Podjęcie nauki za granicą bardzo często wiąże się z wysokimi kosztami. I nie chodzi tylko o same opłaty związane z uczelnią. Doliczyć należy również koszty utrzymania, takie jak akademik, transport, wyżywienie i rozrywkę, bo nie samą nauką student żyje 🙂 Mamy spore szczęście kiedy rodzice bądź bliscy mogą nam takie studia i pobyt za granicą zafundować, bo bez wątpienia studiowanie na Słowacji to prestiż. Dla wielu osób jednak ilość wydatków na samym początku jest tak duża, że opcja ta pozostaje w sferze marzeń. Wcale nie musi tak być. Podpowiadamy jak skutecznie zdobyć pieniądze na studia i dzięki temu rozpocząć swoją życiową przygodę w słowackiej krainie.

1. Stypendia i konkursy

Jednym z najczęstszych sposobów na pozyskanie środków na studia za granicą jest skorzystanie z licznych stypendiów i programów dla studentów. Nie muszą one być wcale oferowane przez konkretną uczelnię, na którą chcemy się wybrać. Istnieje wiele organizacji pomagających przyszłym i obecnym studentom uzyskać środki na pokrycie czesnego lub codziennych wydatków. Na stronie www.mojestupendium.pl znajdziemy mnóstwo ofert stypendiów zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Dostępne są tam również liczne staże i konkursy.

Czesne to jednak nie wszystko. Za granicą trzeba się jakoś utrzymać. Tu z pomocą przychodzi międzynarodowa organizacja Uniplaces, która oferuje studentom zakwaterowanie na całym świecie. Jedyne co trzeba zrobić to wziąć udział w konkursie. Na czym on polega? Należy opisać swój dobry uczynek, przesłać go razem z aplikacją i co najważniejsze powiedzieć o tym jak największej ilości osób. Będą oni mogli później na nas głosować. Jury lubi ludzi kreatywnych, dlatego liczy się oryginalność. A do wygrania jest darmowe zakwaterowanie przez cały okres studiów!

2. Kredyt studencki

Inną opcją sfinansowania studiów jest kredyt studencki. W Polsce oferuje go już kilka banków. Proces ubiegania się o taki kredyt trwa bardzo długo (nawet kilka miesięcy) i musimy się przygotować na przedstawienie dosyć sporej dokumentacji. Po akceptacji będziemy regularnie otrzymywać transze przez 10 miesięcy w roku do momentu ukończenia studiów. Kredyt można kontynuować na studiach wyższego stopnia. Dużym plusem jest jego niski procent, który wynosi połowę stopy redyskontowej weksli Narodowego Banku Polskiego. W roku 2017 było to tylko 0,875%.

Kredyt studencki ma jednak swoje wady. Jest to spore zobowiązanie finansowe, sięgające od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Ponadto, nie pokryje on w całości czesnego na studiach medycznych na Słowacji, gdyż miesięczna transza wynosi tylko około 600 zł. Zawsze jest to jednak jakaś pomoc, gdyż kredyt można wykorzystać na dowolne cele, również na utrzymanie. Spłata następuje do dwóch lat po ukończeniu studiów.

3. Fund-raising, czyli zbieramy pieniądze na studia

Pieniądze na studia za granicą można również zebrać, choć nie jest jeszcze w Polsce tak popularne, jak na przykład w Stanach Zjednoczonych. Jak? Fund-raising to bardzo ciekawy sposób na pozyskanie środków na różne cele. Wymarzona podróż, praca charytatywna w krajach Trzeciego Świata, studiowanie za granicą — sami ustalamy, na co chcemy zebrać pieniądze. Portale takie jak Fund & Seek czy FundMyTravel umożliwiają stworzenie kampanii na dowolny cel. Najważniejsze to jednak dobrze się zareklamować, aby przekonać inwestorów do przekazania środków właśnie nam.

4. Oszczędzanie

Brzmi banalnie, ale wbrew pozorom to prostsze niż nam się wydaje. Zebranie całej kwoty może się okazać trudne, gdy decydujemy się na to w ostatniej chwili, ale jak to mówią mądrzy i zaradni ludzi “dla chcącego nic trudnego”. Istnieje wiele sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy, np. rezygnacja z drobnych luksusów takich jak kawa w kawiarni, karnet na siłownię, kupno kolejnej niepotrzebnej rzeczy, wypad ze znajomymi za miasto czy do kina. Naprawdę można się bez tego obejść (przynajmniej przez jakiś czas). Warto też wrzucać do skarbonki monety, zarówno grosze, jak i te “grubsze”. Dobrze jest ustalić, że odkładamy na przykład wszystkie “dwójki”, “piątki” lub złotówki. Jeśli będziemy konsekwentni, bardzo szybko uda nam się uzbierać sporą kwotę. Można też zrobić przegląd szafy i stare, niepotrzebne rzeczy sprzedać. Dotyczy to nie tylko ubrań, ale również nieużywanych książek, butów, starego telefonu, słuchawek itp.

5. Praca dorywcza

Chodzi o jakieś płatne zajęcie dodatkowe, które nie będzie kolidować ze szkołą czy innymi obowiązkami. Może to być praca w weekend lub online jako freelancer. Istnieją portale, na których można znaleźć drobne zlecenia, takie jak napisanie krótkiego artykułu, wprowadzanie danych czy poprawienie prezentacji. Warto zajrzeć na UpWork, Freelancer i Useme.

Dobrym pomysłem jest również udzielanie korepetycji. Jeśli znamy się na czymś, warto podzielić się tą wiedzą i przy okazji trochę zarobić. Jeśli nie za bardzo widzimy się w roli korepetytora, może spróbujemy opieki nad dzieckiem lub będziemy wyprowadzać psa. Roznoszenie ulotek to również ciekawa opcja. Takich drobnych zajęć jest całkiem sporo, więc może warto spróbować.

Podsumowanie

Ludzie dzielą się na dwie kategorie: ci, którzy konsekwentnie dążą do celu i ci, którzy poddają się po pierwszej porażce. Zdecydowanie bardziej ceni się tych drugich. Jak to się mówi “kto nie próbuje, ten nie zyskuje”. Marzymy o studiach za granicą, ale nas na nie nie stać i nie robimy nic w tym kierunku. Błąd! Nic się samo nie wydarzy. Zebrać pieniądze na studia to nic trudnego, wystarczy chcieć. A chcieć to móc 🙂 Do dzieła!

Ponadto warto wiedzieć, że polskie banki nie udzielą kredytu osobie, która wybiera się na studia na
Słowacji. Jest to raczej opcja dla osób, które chcą studiować na prywatnych uczelniach w Polsce.