...

Studia medyczne w Polsce czy na Słowacji?

Każdego roku wielu maturzystów staje przed ważnym wyborem życiowym – na jakie studia się wybrać? Oferta polskich uczelni, zarówno publicznych, jak i tych prywatnych jest bardzo szeroka. Absolwenci, coraz częściej analizują wybór odpowiedniego kierunku studiów w pierwszej kolejności na podstawie własnych zainteresowań, a dopiero potem pod względem ewentualnych zarobków w przyszłym zawodzie. Praca jako lekarz lub stomatolog to niewątpliwie prestiż oraz społeczne uznanie. Niestety niewiele maturzystów decyduje się na takie kierunki. Powód? Wymogi rekrutacyjne na uczelniach publicznych są bardzo wysokie, czesne w szkołach prywatnych jest 3-5 razy wyższe w porównaniu z innymi kierunkami, a wynagrodzenie lekarzy w państwowych szpitalach jeszcze bardziej zniechęca młodych ludzi. Jaki jest tego skutek? Brakuje lekarzy w Polsce. Statystyki mówią o deficycie sięgającym aż 70 tysięcy specjalistów. Na szczęście coraz więcej uczelni wychodzi maturzystom naprzeciw, oferując płatne studia medyczne na obu kierunkach, nie tylko w Polsce.

Prywatne studia medyczne w Polsce

Studiowanie medycyny i stomatologii prywatnie to dosyć nowa praktyka w polskich szkołach wyższych. Oczywiście kierunki te można było studiować odpłatnie, jednak tylko na uczelniach publicznych, a proces rekrutacyjny był identyczny, jak w przypadku studiowania za darmo — liczyły się wyniki z matury. Od roku akademickiego 2016/2017 licealiści mają możliwość podjęcia nauki na kierunkach medycznych, mając słabsze wyniki, jednak taki program sporo kosztuje.

Medycyna i stomatologia prywatnie — ile to kosztuje?

Studiowanie medycyny i stomatologii w Polsce nie należy do najtańszych kierunków. Każda uczelnia ustala cenę indywidualnie. Jest ona w dużym stopniu uzależniona od zaplecza dydaktycznego oraz dostępnego sprzętu. Średni koszt czesnego za jeden rok akademicki na kierunku medycyna to 45 tysięcy złotych. Stomatologia jest zwykle o 25% droższa. Jeśli natomiast chcemy studiować w języku angielskim będziemy musieli zapłacić jeszcze więcej — około 50 tysięcy rocznie. Oznacza to, że za 6 lat nauki przeciętny student będzie musiał zapłacić około 300 tysięcy złotych! Wydawać by się mogło, że chętnych będzie niewiele, ponieważ cena ta jest wyższa niż studia za granicą. Wręcz przeciwnie. Z roku na rok liczba kandydatów rośnie.

Do czesnego trzeba również doliczyć koszt rekrutacji. Bardzo rzadko zamyka się ona w kwocie mniejszej niż 100 zł. Średnia opłata rekrutacyjna na prywatnych medycznych uczelniach w Polsce wynosi 3000 zł!

Jedną z polskich uczelni, która oferuje studia w języku angielskim na kierunku lekarskim jest Akademia Krakowska. Kandydaci w pierwszej kolejności muszą wnieść opłatę rekrutacyjną w wysokości 1250 euro oraz dostarczyć niezbędne dokumenty. Pod uwagę brane są oceny z biologii i chemii. Ponadto, kandydat musi wykazać się znajomością języka angielskiego na poziomie B2 (poziom matury rozszerzonej). Po pomyślnym przejściu przez proces rekrutacyjny, pozostaje tylko opłacić czesne i można studiować. Na Akademii Krakowskiej wynosi ono 12 tysięcy euro za jeden rok akademicki.

Proces rekrutacyjny

Na każdej polskiej uczelni wyższej podstawowym wymogiem zakwalifikowania się na studia są wyniki z matury (chyba, że wybieramy studia w języku angielskim). Różnica polega na tym, że wymogi w prywatnych szkołach są znacznie niższe niż w publicznych.

Uczelnie ustalają minimalną liczbę punktów rekrutacyjnych, które należy zdobyć i praktycznie każdy, kto przekroczy ten próg, zostaje przyjęty. W ubiegłym roku w większości szkół wyższych wystarczyło zdobyć 30% punktów z matury na poziomie rozszerzonym lub 60% z poziomu podstawowego. Z powodu ograniczonych miejsc oraz dużego zainteresowania niektóre uczelnie wprowadziły wyższy próg i obowiązywał tzw. “konkurs świadectw” – uczniowie z najwyższymi wynikami zostawali przyjęci.

 

Prywatne studia medyczne w Polsce — opinie

Przeglądając fora internetowe w poszukiwaniu opinii o prywatnych szkołach medycznych, można znaleźć całkiem sporo przydatnych informacji. Płatne kierunki lekarskie zostały uruchomione niecałe 2 lata temu, jednak wielu studentów zdążyło już podzielić się swoim doświadczeniem.

W wielkim skrócie — polskie uczelnie oferujące odpłatne studia na kierunkach medycyna i stomatologia nie cieszą się zbyt pochlebną oceną. Szkoły prywatne, w których ofercie znajdują się jedynie płatne kierunki, są wyżej oceniane niż uczelnie publiczne. Być może ma to związek z lepszym zapleczem, dostępnym sprzętem bądź kadrą. Dlatego też przed podjęciem decyzji o studiowaniu na danej uczelni warto zapoznać się z opinią studentów lub absolwentów.​

Studia medyczne na Słowacji

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej na Słowacji. Studia za granicą to nie tylko prestiż, ale przede wszystkim lepszy start na rynku pracy. Ponadto, mieszkając za granicą, student uczy się samodzielności, poznaje nową kulturę oraz ludzi z całego świata.

Najważniejsze zalety studiowania medycyny i stomatologii na Słowacji:

  • wyniki z matury nie są brane pod uwagę — wystarczy zaliczyć egzamin wstępny
  • czesne jest niższe niż w Polsce — około 10 tysięcy euro za rok akademicki
  • zaplecze dydaktyczne, sale wykładowe i laboratoria zostały niedawno odnowione
  • nauka odbywa się w języku angielskim, co daje nam możliwość pracy za granicą bez zdawania egzaminów językowych
  • syllabus obejmuje naukę języka słowackiego, a jak wiadomo języki to dzisiaj podstawa
  • dyplom uznawany jest na terenie całej Unii Europejskiej i w wielu innych krajach
  • uczelnie zabiegają o studentów zza granicy, zwłaszcza z Polski
  • bardzo przyjazna atmosfera
  • usytuowanie w dużych miastach — Koszyce, Martin i Bratysława
  • porównywalne koszty utrzymania, co w Polsce — około 400 euro miesięcznie (z wyjątkiem Bratysławy, która jest nieco droższa)
  • bardzo pozytywne opinie i wysokie miejsce w rankingu najlepszych szkół medycznych
  • syllabus dostosowany do studenta — nacisk na praktykę
  • możliwość skorzystania ze stypendiów naukowych, reprezentacyjnych oraz socjalnych

Medycyna na Słowacji to świetna alternatywa dla tegorocznych maturzystów z Polski. Jeśli marzysz o studiowaniu na kierunku lekarskim lub stomatologicznym, studia medyczne u naszego „sąsiada” mogą się okazać strzałem w dziesiątkę. Zapraszamy zatem do skorzystania z usług naszej agencji. Pomagamy zupełnie bezpłatnie nie tylko podczas procesu rekrutacyjnego, ale również w trakcie studiów. Więcej informacji o naszych usługach znajdziesz tutaj.