...

Egzamin LEK po studiach medycznych na Słowacji

Skończyłeś studia medyczne na Słowacji? Ominie Cię słynny Lekarski Egzamin Końcowy – masz prawo do wykonywania zawodu bez niego.

Jeśli studiujesz medycynę na Słowacji i martwisz się, że jeszcze w Polsce będziesz musiał zdawać LEK, to Cię uspokoimy. Chcielibyśmy przybliżyć temat zdawania LEK-u po ukończeniu studiów medycznych na Słowacji. Okazuje się, że student, który wróci pracować do Polski, nie musi przechodzić przez ten egzamin.

LEK – słynny egzamin po studiach medycznych

Już studenci na pierwszym roku studiów medycznych drżą, słysząc o LEK-u, czyli o słynnym Lekarskim Egzaminie Końcowym, dzięki którym przyszli lekarze mogą w końcu przejść o krok dalej w swojej karierze. Przygotowania do tego egzaminu rozpoczynają się już od samego początku nauki, ponieważ wszyscy wiedzą, jak bardzo wymagający on jest. Statystyki pokazują, że co piąty student nie zdaje Lekarskiego Egzaminu Końcowego, więc te dane mówią same za siebie.

Nie jest to żadną nowością, egzamin ten jest bardzo trudny i ciężko się do niego przygotować. Można o nim więcej przeczytać na przykład tutaj. Z tego artykułu można się również dowiedzieć, że forma LEK-u jest dla studentów bardzo stresująca, więc w dużej mierze niezdane testy nie są problemem niewiedzy, ale również środowiska, w jakim jest on przeprowadzany.

Zmiana formy przeprowadzania egzaminu

Ostatnio zasady podejścia do egzaminu trochę się zmieniły, podchodzi się od niego bezpośrednio po ukończeniu studiów, a nie po ukończeniu stażu, co daje jeszcze mniej czasu na naukę. O zmianie można znaleźć sporo informacji tutaj. Dla jednych pisanie egzaminu po ukończeniu studiów jest zaletą, ponieważ mogą od razu wykonywać zawód i podchodzą do egzaminu ze świeżą jeszcze wiedzą.

Inni studenci uważają, że przedwczesny egzamin nie jest dobrym pomysłem, ponieważ traci się kilka miesięcy na przygotowanie do niego. Wszystkie te dylematy mogą Cię jednak ominąć, jeśli zdecydujesz się studiować na Słowacji. Bez względu na to, czy wybierzesz kierunek medyczny w Koszycach, Martinie czy w Bratysławie, nie musisz potem podchodzić do Lekarskiego Egzaminu Końcowego w Polsce.

Czy można pominąć LEK w swojej karierze medycznej?

Możesz zostać na Słowacji, a także wrócić do Polski, czy wyjechać do innego kraju w Unii Europejskiej – egzamin końcowy na Słowacji oraz Twój dyplom będzie rozpoznawany w każdym z tych miejsc. Nie potrzebujesz egzaminu LEK, aby móc od razu przejść do wykonywania swojego zawodu. Wszystko zostało zapisane w oficjalnej dyrektywie, którą można przeczytać tutaj: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=celex%3A32005L0036.

Jeśli więc przeraża Cię wizja pisania tego egzaminu lub po prostu zastanawiasz się, czy będziesz ponownie musiał przejść przez sprawdzenie swojej wiedzy w Polsce po powrocie po studiach, odpowiedź brzmi – nie. Oszczędź sobie dodatkowego stresu i wybierz studia na Słowacji.