...

Medycyna i Stomatologia w Koszycach, Uniwersytet Pavla Jozefa Šafárika

Jak wyglądała Twoja droga na Uniwersytet w Koszycach? Czy korzystałaś z czyjejś pomocy, np. agencji? Jeśli tak, to jak taka pomoc wyglądała? Tak, korzystałam z pomocy. Była to agencja o nazwie Medycyna Słowacja. Jeśli chodzi o formę takiej pomocy, to agencja odpowiada na wszystkie pytania, które Was nurtują. Oprócz tego jest pośrednikiem w składaniu dokumentów. Wystarczy, że wyślecie je do takiej agencji, a ona przekazuje dokumenty dalej na uniwersytet. Ponadto, agencja dostarcza Wam bazę pytań, które potrzebne są do zdania egzaminu wstępnego oraz dostania się na uniwersytet.

Jakich umiejętności czy doświadczeń nabrałaś, studiując za granicą?

(…) trzeba sobie samemu radzić, samemu się kontrolować. Oprócz tego bardzo fajną opcją jest to, że poznaje się bardzo dużo osób z różnych krajów. Rozmawia się z nimi więcej lub mniej, choć na przestrzeni lat myślę, że coraz więcej. Plusem jest to, że języka angielskiego używa się tu na co dzień i w pewnym momencie zaczyna się wręcz myśleć po angielsku.

Na początku ta nauka może się okazać trudniejsza, ale po miesiącu, dwóch zaczyna się odkrywać sposoby na przyswojenie materiału i nie jest to już problem, przynajmniej w moim przypadku tak było. Link: Wywiad z Aleksandrą – studentką I roku medycyny ogólnej w Koszycach

Jak możesz zarekomendować swój uniwersytet polskim studentom, którzy chcieliby w przyszłym roku przystąpić do egzaminu wstępnego i studiować w Koszycach?

Z tego co sprawdzaliśmy, Uniwersytet w Koszycach w rankingach europejskich plasuje się na całkiem wysokich pozycjach, nawet na wyższej pozycji niż wiele uczelni z Polski i nawet wyżej od WUM-u. Spotyka się tutaj bardzo dużo obcokrajowców, można poznać wielu ludzi, ja na przykład zaprzyjaźniłem się z Portugalczykami i na wakacje najprawdopodobniej pojadę na miesiąc do Portugalii. Ale jest to również bardzo fajna przygoda, ponieważ poznajemy inne kultury, obyczaje innych krajów. Oprócz tego, że kształcimy się pod względem medycznym, bo chcemy kiedyś być lekarzami, poznajemy też inne kultury. Również to jest zaletą, że Słowacja jest stosunkowo małym krajem, a jest otoczona przez wiele ciekawych miejsc, do których można pojechać. W wolnym czasie, gdy się ma wolny weekend, było się ostatnio w domu i chce się zrobić coś innego, można pojechać na przykład do Budapesztu, gdzie się jedzie trzy godziny albo gdziekolwiek indziej, do Czech, do Bratysławy jest niedaleko. Ja już zwiedziłem te wszystkie miejsca. A z tego co wiem, dla studentów na Słowacji są bezpłatne pociągi, jest to duży plus, bo koszty podróżowania nie są wcale duże. Ja nawet sprawdziłem i spodziewałem się dużo papierkowej roboty, jak to często bywa, gdy chcesz dostać coś za darmo, a w tym przypadku prawie nic nie musiałem robić, przyszedłem na dworzec z kartą studencką i z dowodem osobistym i w trzy minuty miałem darmowy bilet na całą Słowację. (Link: Pawel, Karolina: Polscy studenci mówią o studiowaniu stomatologii na Słowacji)

Jaki jest poziom wykładowców i profesorów na medycynie w Koszycach?

Jeśli chodzi o jakość nauczania, wszyscy wykładowcy są bardzo profesjonalni i we wszystkim wam chętnie pomogą. Niektórzy są surowsi, inni mniej wymagający, niektórzy są pedantyczni, inni natomiast zwracają uwagę na połączenie teorii z praktyką – każdy ma inne podejście i sposób nauczania. Z poziomem języka wykładowców mam też wyłącznie dobre doświadczenia – niektórzy z nich mówią i po niemiecku. (Link: Joanna: Studia na Wydziale Lekarskim w Koszycach mogę polecić każdemu!).

Czy mógłbyś określić poziom nauczania profesorów?

Poziom nauczania medycyny na uniwersytecie w Koszycach jest na wysokim poziomie. Porównując książki czy materiały innych zagranicznych czy chociażby polskich uczelni są one niemal identyczne lub takie same. Profesorowie i nauczyciele to ludzie kompetentni i życzliwi. Nie występuje tutaj nic takiego jak „wyścig szczurów” wśród studentów. A do wykładowcy można zawsze zwrócić się z każdym zapytaniem, chętnie odpowiadają i udzielają pomocy. (Link: Studia w Koszycach dają dużo możliwości i otwierają wiele drzwi ) Na Wydziale Lekarskim w Koszycach studiuje wielu zagranicznych studentów z całego świata. Jednym z nich jest i Tom Protheroe. Pochodzi z Londynu a już 5 rok będzie studiować program General Medicine. Obejrzyj film, aby dowiedzieć się jak się mu podoba na Uniwersytecie i na jakim poziomie znajduje się kadra nauczycieli albo też opowie o swoich śmiesznych historyjkach (Link: Medycyna, Koszyce: Wywiad z Tomem, studentem medycyny ogólnej).

Jak Ci się studiuje w Koszycach? Czy spędzasz dużo czasu na przygotowanie do zajęć?

Spędzam bardzo dużo czasu jeśli chodzi o naukę. Jest to też spowodowane dość wysokim poziomem nauczania. Na każde zajęcia studenci muszą być przygotowani, bo standardem jest klasyczna „wejściówka” – ale zależy to tez w dużej mierze od typu nauczyciela. Jest to też spowodowane dość wysokim poziomem nauczania. Na każde zajęcia studenci muszą być przygotowani, bo standardem jest klasyczna „wejściówka” – ale zależy to tez w dużej mierze od typu nauczyciela. Jeśli chodzi o poziom języka angielskiego u wykładowców to jest względnie dobry. Tak jak w przypadku testów, bardzo się różni u poszczególnych osób. Mimo wszystko każdy potrafi udzielić satysfakcjonujących odpowiedzi.

Jakie są korzyści ze studiowania w Koszycach? Czy mógłbyś polecić ten swojemu znajomemu?

Koszyce jako miasto jest idealne dla studenta, który musi dużo czasu poświęcać na naukę. Ze względu na niezbyt dużą powierzchnię, pozwala to człowiekowi na bardzo szybkie przemieszczanie się pomiędzy różnymi katedrami czy wydziałami. Dosłownie za każdym rogiem znajduje się market bądź sklep, gdzie można bardzo szybko zrobić zakupy. Sam Wydział Lekarski jest kampusem, gdzie połączenie ma szpital uniwersytecki. Tak, mógłbym polecić to miasto studentowi medycyny. (Link: Studenci odpowiadają #2: uniwersytet w Koszycach okiem Tomka)

Bądźmy w kontakcie

Zdecydowany, by zacząć nowy etap w życiu?

Podaj nam swój numer, oddzwonimy